Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Přírodní dezinfekce je všude kolem nás. Po čem sáhnout, když je problém

Přírodní dezinfekce je všude kolem nás. Po čem sáhnout, když je problém

19.7.2021 - redakce Babinet.cz

Kromě osvědčených dezinfekcí lze používat řadu přírodních složek, které jsou v naší v kuchyni, vždy po ruce vždy.

fotografie: Freepik

Citrón

Výbornou přírodní dezinfekcí je obyčejný citron. Kromě toho, že působí dezinfekčně, má však také pozitivní vliv na lymfatický systém, trávicí, oběhový nebo imunitní systém. Je to totiž velmi silný antioxidant. Stačí vám přidat pár kapiček do vody, nalít do rozprašovače a rozstříkat jen tak v místnosti, což vyčistí vzduch.  Dá se jí také pomoci od bolesti hlavy, poštípání hmyzem nebo při první pomoci při spáleninách.

Med

Med má protizánětlivé účinky, je to však také výborná dezinfekce, pomáhá při spáleninách, drobném pořezání a oděrkách. Stačí trochu pomazat postiženou oblast a její okolí. Med také zahubí mnoho bakterií.

Grapefruit

Pár kapek grepu dejte do vody a několikrát denně potírejte postiženou oblast. Funguje i na větší plochy na těle. Pomůže při poraněních, popáleninách a podobně.

Levandule

Skvělým dezinfekčním prostředkem je také levandule. Na poranění lze používat naředěnou tinkturu. Levandule také působí proti zvracením, je dobrá na popáleniny, infekce, ale také odhání nepříjemný bodavý hmyz.

Ocet

Ocel je skvělý. Je to nejlepší dezinfekční prostředek na čištění toalety, vany nebo umyvadla. Vše dokonale vydezinfikuje. Kromě toho jej lze použít na bodnutí hmyzem.  Stačí namočit tamponek, přiložit na postižené místo a nechat působit.

Výroba domácí dezinfekce

– čistý alkohol:

– 3% peroxid vodíku

– 98% glycerol

– sterilovanou nebo převařenou vodu

– čistou a vyvařenou nádobu s uzávěrem

– odměrku, injekční stříkačku

Do minimálně litrové lahve nalijte 833 mililitrů alkoholu. Pomalu přidejte 42 ml peroxidu a řádně promíchejte. Poté přidáme 15 gramů glycerolu. Na ten použijte injekční stříkačku. Poté směs dolijte převařenou vodou. Lahev následně uzavřete a vše promíchejte zatřesením. Přelijeme do lahviček a nechte pár dní odstát. Směs zgelovatí.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: healthshots.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz