Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Zbavte se obav z poševních výtoků

Zbavte se obav z poševních výtoků

18.7.2021 - redakce Babinet.cz

Nejméně dvě třetiny českých žen se někdy setkaly s poruchou obranyschopnosti pochvy. Výtok je kromě těhotenství nejčastější příčinou návštěvy gynekologa a statisíce žen ve fertilním věku trpí těmito potížemi opakovaně a dlouhodobě.

fotografie: AdobeStock

Zdraví ženy je kromě jiného otázkou přirozené vaginální mikroflóry, která obsahuje prospěšné bakterie zvané laktobacily - bakterie mléčného kvašení. Právě tyto bakterie chrání ženské tělo před vnějšími agresivními mikroorganismy, které mohou být příčinou různých obtíží. Počet laktobacilů může být snižován např. užíváním antibiotik, tabákem, nadměrnou nebo nevhodnou intimní hygienou, hormonálními změnami, nadměrným stresem, nošením syntetického nebo těsného oblečení, koupáním v bazénech, pobytem v saunách, ale i nechráněným sexem.

Vaginální mikroflóra je obzvlášť nestabilní v době menstruace, kdy se zvyšuje její pH. To pak vyhovuje rizikovým mikroorganismům, které se stávají biologicky aktivními a rizika rozvoje zánětu stoupají až pětinásobně. Při menstruačním krvácení dochází k přirozenému úbytku laktobacilů a naopak k pomnožení jiných nebezpečných bakterií. U zdravých žen se tento nepoměr záhy po menstruaci změní zpět ve prospěch laktobacilů. Bohužel, takových žen už je u nás menšina. Většina žen by proto měla tomuto nepříznivému stavu předcházet a zvolit optimální způsob aplikace příznivých probiotických bakterií přímo do pochvy. Prvním krokem je preferovat v osobní hygieně moderní menstruační tampóny, které jsou rozhodně vhodnější než menstruační vložky. Tampóny totiž krev ihned nasají a ta tak nezůstává zbytečně v pochvě - bakterie i kvasinky ztrácejí živnou půdu a nepřemnoží se. Maximální efektivitu pak představují probiotické tampóny, které kromě kontinuálního odstraňování menstruační krve ze zadní klenby poševní navíc uvolňují miliardy živých a velmi funkčních mléčných bakterií právě v okamžiku, kdy to pochva nejvíce potřebuje.

Na českém trhu jsou k dispozici Probiotické tampóny ellen®. Po zavedení se z nich díky stabilní tělesné teplotě začnou kontinuálně po dobu osmi hodin uvolňovat miliardy peroxid vodíku tvořících patentovaných probiotických kmenů laktobacilů Lacto Naturel® LN®. Díky své vitalitě rozkládají vaginální glykogen na kyselinu mléčnou a tím zajišťují základní předpoklad pro správné fungování poševního ekosystému a to je velmi kyselé pH. A proč musí tvořit peroxid vodíku? Jedině on umí rozrušit vodíkové můstky, kterými se patogenní bakterie fixují k hostitelské buňce a rozvíjí zánětlivé změny. Stejně jako při odřené kůži – peroxid ruší kontakt bakterie s lidskou buňkou.

Ellen® probiotický tampón je určen pro použití ženami při menstruaci, tedy v období, kdy je přirozená vaginální mikroflóra nejvíce ohrožena.

Více informací najdete na stránkách http://ellentampony.cz/

 

doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.

Gynek.- porod. klinika OU a FN Ostrava,

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz