Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Komáři útočí! Nepříjemného svědění po jejich štípnutí se můžete zbavit přírodními způsoby

Komáři útočí! Nepříjemného svědění po jejich štípnutí se můžete zbavit přírodními způsoby

30.6.2021 - redakce Babinet.cz

Letní období si určitě užívá každý z nás. Pracujeme dlouho na zahrádkách, jezdíme po výletech, sportujeme nebo relaxujeme v přírodě. Tyto radovánky ale většinou doprovází i jedna velká nepříjemnost, která dokáže pořádně potrápit. Jsou to komáři a jejich kousnutí. Pokousaná místa svědí, pálí a u nejednoho z nás vznikají i menší, či větší otoky. Dnes si tak ukážeme pár přírodních tipů, jak si rychle od problémů spojených s komářím kousnutím, ulevit.

fotografie: Freepik

 • Měsíčkový čaj

Pokud máte po ruce měsíčkový čaj, máte vyhráno. Měsíčkový čaj je velkým přítelem pokožky, má na ni blahodárný vliv a dokonale zmírňuje svědění.

 • Led

Kostka ledu vás okamžitě zbavuje svědění a napomáhá proti vzniku otoku. Kostku ledu můžete buď zabalit do čistého kapesníku a přejíždět po místě kousnutí, nebo chlaďte pokožku ledem přímo. Ale vždy jen v krátkých intervalech.

 • Med

Med se pyšní antimikrobiálními účinky, a navíc zbavuje svědění, či nepříjemného pálení okamžitě. Naneste trošku medu na místo vpichu, nechte chvilku působit a poté opláchněte teplou vodou.

 • Aspirin, zubní pasta a dětský zásyp

Naše skříňky v koupelně jsou často plné různých produktů, které nám mohou pomoci při komářím kousnutí. Například můžete rozpustit aspirin v malém množství vody a směs do místa kousnutí vetřít. Pokud jste alergičtí na aspirin, můžete jej nahradit zubní pastou, která na místě vpichu vyschne a zklidní svědění. Můžete také použít dětský zásyp,  který můžete snadno aplikovat na pokousané místo a nemusíte jej ani oplachovat.

 • Bláto

Bláto poslouží jako skvělý lék na komáří kousnutí. Zvláště, když jste někde venku a žádný jiný domácí prostředek není po ruce. Naneste trochu bahna na postižené místo a můžete i ovázat.  Bláto nechte působit do zaschnutí a poté opláchněte teplou vodou.

 • Éterické oleje

Oleje z čajovníku a levandule taktéž zmírňují svědění. Přichází okamžitá úleva. Vždy však dejte pozor, aby šlo o oleje, které jsou vhodné pro kontakt s pokožkou.

 • Bylinná pomoc

Spoustu pomocníků na komáří kousnutí máte i ve své kuchyni. Patří mezi ně bazalka, citron, vnitřek banánové slupky, cibule, nebo plátek syrové brambory.

 • Jedlá soda, nebo prášek do pečiva

Jednoduše nasypte lžičku jedlé sody, nebo pečicího prášku do malé misky a postupně přidávejte vodu v takovém množství, abys vám vznikla tuhá směs. Tu naneste na postižené místo, nechte několik minut působit a nakonec opláchněte teplou vodou.

 • Ocet

Ocet báječně působí na otoky a spolehlivě zabraňuje nepříjemnému svědění. Namočte odličovací tampon do octa a potom jej přiložte na postiženou oblast. Můžete také smíchat ocet s kukuřičnou moukou,  abyste získali tuhou směs, kterou pak můžete taktéž aplikovat na komáří kousnutí. Asi po deseti minutách, opláchněte teplou vodou.

 • Voda

Voda může okamžitě zmírnit pocit svědění a nepohodlí. Nastavte si teplotu vody podle sebe. Jednoduše pak namočte čistý hadřík do vody a naneste přímo na kousnutí. Můžete také přidat  do vody ocet, který jsme zmínili dříve. U moře pak komáří kousnutí snadno ošetříte mořskou vodou.

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: krenizdravo.rtl.hr

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz