Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Sexy food Aneb vliv potravin na podporu libida

Sexy food Aneb vliv potravin na podporu libida

26.6.2021 - redakce Babinet.cz

Vliv způsobu stravování na lidské zdraví je všeobecně známým faktem. Slyšeli jste ale o vlivu potravin na sexuální život? Propojení stravy a našeho sexuálního života připomínají už staré tantrické texty. Potraviny prokazatelně ovlivňují nejen naše zdraví a fyzickou stránku, ale i naši psychiku. Mají vliv na emoce, myšlení, schopnost uvažování, mohou vyvolat dobrou náladu, podpořit sexuální schopnost nebo naopak uklidňovat. Nevěříte?

fotografie: Unsplash

Jídlo jako sexuální stimulátor bylo využíváno už od pravěku, a to především byliny a koření. Ve starověku se egyptští kněží například  důsledně vyhýbali zelené cibulce, aby dokázali ovládnout své sexuální touhy. Ze stejného důvodu pak byla cibulka zakázaným pokrmem i ve středověkých klášterech. Římský přírodovědec a spisovatel Gaius Plinius starší (24 až 79 n. l.) dokonce tvrdil, že zelená cibulka vhání i rozvážné muže do náruče Venuše. Účinkům a oblibě cibule se připisuje i dobrá pověst, kterou mají v tomto směru Francouzi. Známá "cibulačka" je francouzským národním pokrmem, kterým v bývalé pařížské tržnici končívaly časně ráno dlouhé noční tahy, a o němž se píše i v dílech klasiků.

Podobné účinky se připisují i celeru. Také ten byl používán už ve starém Egyptě ke kultovním účelům a už tehdy se mu připisovala řada léčebných vlastností, mimo jiné právě zvýšení mužské potence a odstranění strachu ze sexuálního selhání.

Vynikající povzbuzující účinky má čínská houba maitake, která se tak trochu podobá basketbalovému koši. Říká se jí tančící houba, protože podle pověsti ten, kdo ji sní, bude radostí tančit. Obsahuje látky, které působí proti stresu, a tedy především proti strachu ze selhání.

Ještě výraznější účinky má další čínská houba reiši, která nese přízvisko elixír nesmrtelnosti. Číňané ji používají už přes dva tisíce let.

Z ovoce zvyšují sexuální schopnost banány, granátová jablka, broskve a čerstvé fíky. Draslík, kterého je nejvíce právě v banánech a fících, zlepšuje celkovou zdravotní kondici, hlavně svalové napětí. V granátových jablkách objevili vědci aktivní složky podobné ženským hormonům, které vyvolávají sexuální žádost.

Vhodné jsou i ořechy, které obsahují vitamin E a množství zinku a všechny druhy orientálních cukrovinek, zejména kandované ovoce a chalva. Ta se vyrábí z pražených rozemletých jader například sezamu a slunečnice a z ušlehané kanditové hmoty.

A co koření?

Na jednom z prvních míst sexuálních stimulantů mezi kořením je kardamon. Znali jej už staří Egypťané. V Evropě se poprvé objevil v jedenáctém století. Kardamovník (Elettaria cardamomum) je stará kulturní bylina z čeledi zázvorovníkovité, která pochází z Indie. Užívají se plody a semena, která jsou bohatá na silice. Po šafránu a vanilce je to třetí nejdražší koření na světě. Býval základní a nezbytnou přísadou nápojů lásky zejména v Orientu. Sexuální touhu zvyšuje nejen jeho požití, ale i pouhá vůně. Silice působí stimulačně na citově chladné a vážné osoby, kterým prý rozehřívá srdce.

Podobně jako kardamon se používaly i plody koriandru (Coriandrum sastivum), které obsahují aromatické oleje. Přidávaly se například do oblíbeného svatebního nápoje, který se pil v tudorské Anglii.

Pro erotickou kuchyni má zvláštní význam skořice. V Orientu se považuje za nejdůležitější součást při přípravě jídel, která mají vyvolat sexuální touhu. Kromě toho zvyšuje energii a napětí svalů.

Podobné vlastnosti se připisují i zázvoru, bazalce, vanilce a hřebíčku.

Maso, krevetky a jiné potvůrky

Mořští živočichové nesměli chybět na proslulých velkých hostinách v antickém Římě. Říkalo se o nich, že už svými tvary vyvolávají smyslné choutky. Navíc prý produkty moře zaručují sexuální výkonnost až do pozdního věku.

Ale také červené maso vyvolává zvýšenou produkci adrenalinu, noradrenalinu a dopaminu. Ty podporují vzrušení a navozují pocit dobré nálady.

Vynikající jsou i ledvinky, dušené nebo jako minutka, a to jak vepřové, tak hovězí. Výrazně povzbuzují sexuální apetenci, zejména jsou-li připraveny s cibulkou. V čínském lékařství se ledvinky používají přímo k léčení impotence. Dá se říci, že potraviny živočišného původu obecně působí jako dopink. Zvyšují pocit síly, agresivitu i sexuální aktivitu.

Zapomenout nesmíme ani na čokoládu. Říká se jí Montezumův nápoj, protože tento aztécký vládce ho pil ve velkém množství, aby dokázal uspokojit své četné ženy.

Vynikající účinky má údajně i zelený bylinný likér Chartreuse, dezertní vína, jiskřivé sekty nebo francouzské bílé víno Chablis, z něhož čarodějníci v Burgundsku vyráběli elixír lásky.

Ať tak či tak, máme tady únor a v únoru, jak jistě  víme, mimo jiné slavíme svátek sv. Valentýna. Třeba právě některý z těchto výše uvedených tipů přispěje k té správné pohodě.

napsala Andrea Pastirčáková

zdroj: foodlife.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz