Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Na krásnou a zdravou pleť má velký vliv úprava jídelníčku

Na krásnou a zdravou pleť má velký vliv úprava jídelníčku

25.6.2021 - redakce Babinet.cz

Tajemství krásné a zářivé pleti se snažíme odhalit odjakživa. Dokonalou pletí bez chybičky se totiž může chlubit jen málokterá z nás. Jaký je ten nejlepší a nejlevnější recept?

fotografie: Freepik

„Veškeré nedokonalosti a kožní problémy se obvykle snažíme řešit okamžitě a to tak, že sháníme co nejúčinnější (a obvykle velmi drahou kosmetiku). Tím ale často neřešíme příčinu, ale důsledek. Problém se tak často vrací zpět jako bumerang,“ upozorňuje Blanka Szabó, odbornice na správné stravování, a zároveň dodává, že nejvhodnějším způsobem, jak řešit vzniklé problémy i prevenci je úprava stravování.

„Důležité je samozřejmě vyvarovat se stresu a jíst pravidelně. Únava a psychický tlak se na naší pleti projeví ze všeho nejdříve. Myslete na to, že je třeba spát cca 8 hodin denně a jíst v pěti dávkách v intervalech 2 – 3 hodiny. Nejen naše pleť se za to královsky odmění,“ doplňuje Petra Skalská, poradkyně pro výživu.

Každá pleť potřebuje hydrataci

A úplným základem je hydratace zevnitř. Vypijte každý den alespoň 2,5 litru vody. S nadcházejícím létem alespoň tři. Organismus je totiž téměř z 80 % tvořen právě vodou a je třeba ji neustále doplňovat. To lze i jídlem. Například meloun vodní je k tomu jako stvořený a vysokým obsahem vody nás dokáže i zasytit.

Trápí vás akné v pubertě nebo i po třicítce? Pozor na cukry!

Bohužel, nedá se nic dělat. Jestliže vás v jakémkoli věku trápí mastná či smíšená pleť a sem tam se objeví zanícený pupínek, je nejlepším řešením omezit cukry na minimum. Sladké totiž podporuje množení kvasinek, které se podílejí na vzniku zanícených míst a podkožních boláků. Pozor si dejte i na tzv. skryté cukry, které najdete například v bílé rýži či obyčejných těstovinách. Přednost dejte příště raději těm celozrnným.

Zralá pleť si zaslouží zvláštní péči

A platí to i pro stravu. Vybírejte takové potraviny, které jsou bohaté na přírodní antioxidanty a mají vysokou výživovou, ale nikoli kalorickou hodnotu. Mezi ně patří například granátové jablko a avokádo. Skvělý tip je tedy salát z těchto dvou surovin, který skvěle poslouží jako dopolední svačinka.

Přecitlivělá pleť, lupénka či atopický ekzém? Zkuste vysadit lepek a mléčné výrobky.

Nemusí to být přímo alergie, ale je známo, že průmyslově zpracované obiloviny a laktóza mohou být pro lidský organismus velmi těžce stravitelné. Pokud vás trápí některé ze závažnějších kožních problémů, vysazení těchto potenciálních alergenů se přímo nabízí.

napsala RŘ

zdroj: pestryjidelnicek.cz


Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz