Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pěší turistika a vyvrtnutý kotník. Jak léčit toto časté a nepříjemné zranění

Pěší turistika a vyvrtnutý kotník. Jak léčit toto časté a nepříjemné zranění

24.6.2021 - redakce Babinet.cz

Někdy stačí jeden špatný krok a člověk si podvrtne kotník. V místech, kde si můžete ihned odpočinout, to nemusí být takový problém. Horší to bývá, když se takto zkomplikuje vysokohorská túra.

fotografie: Pixabay

Co se děje s kotníkem při vyvrtnutí?

Kloubní plošky holenní a hlezenní kosti se od sebe oddálí a natáhne se kloubní pouzdro s okolními vazy. Kosti se sice hned vrátí do původní osy, měkké tkáně se ale mohou různě pohmoždit a prokrvácet.

Léčba

Podle toho se i rozlišují jednotlivé stupně podvrtnutí a odhaduje se obtížnost léčby. Při prvním a nejlehčím stupni zůstanou okolní vazy celistvé, kotník je jen mírně nateklý a bolestivý. Při vážnějším poškození pak mohou být vazy, které normálně zajišťují stabilitu kotníku, natolik přetrhané, že pacient nemůže stát a chodit. V tomto případě je samozřejmostí i rozsáhlý, někdy až děsivý vypadající hematom (modřina).

Podstatou léčby je dopřát poškozenému kloubu trochu klidu. Znamená to kloub fixovat, v lehčím případě elastickým nebo náplasťovým obinadlem, v horším je nutné nasadit chodící sádru až pod koleno. Následná rehabilitace by měla být vždy šetrná s pomalým stupňováním zátěže.

Dodržování léčebných doporučení lze předcházet komplikacím poraněného kotníku. Pacienti si často stěžují na dlouhodobé otoky a bolesti. Jejich mechanizmus je obvykle různorodý. Uplatňují se zde chronické, neinfekční záněty kloubního pouzdra, ale i trauma okolních nervových struktur. Někdy se na poškozených vazech nadělají drobné uzlíky, které se pak vsouvají mezi kloubní plošky a působí bolest.

Má-li být poskytnuta první pomoc, má zachránce celkem jednoduchou práci. Postup vyplývá z předchozího textu. Zraněnému nemá být dovoleno zbytečně pokračovat v chůzi. Ledováním postižené nohy se zmírní bolesti a často i posttraumatický otok. Pak již stačí nohu řádně ovázat.

Nejlepší prevencí těchto úrazů je dostatečná fyzická kondice a adekvátní obuv!

 

zdroj: VFN Praha

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz