Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak si v horkém létě ochladit ložnici a dobře se vyspat

Jak si v horkém létě ochladit ložnici a dobře se vyspat

21.6.2021 - redakce Babinet.cz

Tropické letní dny vždy nějak ustojíme, ale když se s nesnesitelným horkem potýkáme i v noci, je to skutečné peklo. Ve vypečené ložnici se usíná jen velmi těžko. Do dalšího teplého a náročného dne, pak vstáváme nevyspalí, podráždění, a víčka se nám klíží už od samotného rána. Dostáváme se tak do letního kolotoče, kdy jeden náročný den střídá druhý, úleva nepřichází ani v noci a nemáme šanci si kvalitně odpočinout. Co tedy praví babské rady na adresu ložnic, správně připravených na klidný spánek? Vytáhnuté žaluzie i střídmou večeři.

fotografie: Freepik

  • Na noc se nepřejídejte

Tohle samozřejmě neplatí pouze pro letní období. Obecně nám neprospívá, když si na noc nacpeme pupík nějakou tou dobrotou. Ano, pocit je to možná víc, než slastný, ale tělu takto pořádně nakládáme. V noci má organismus odpočívat a regenerovat se. S tím mu však plný žaludek moc nepomáhá a vy se pořádně nevyspíte. Převalovat se horkem a navíc s pocitem těžkého žaludku, to není nic moc.

V létě bychom si celkově měli dopřávat lehká jídla, takže ani horké noci nejsou výjimkou. Chcete-li se tedy opravdu dobře vyspat, netrapte tělo, které se už tak potýká s celodenním horkem. Dejte si naposledy před spaním něco lehčího. Takový jogurt, nebo tvaroh, má na náš organismus dokonce chladivý účinek. Stejně tak ledový salát, červená řepa, rajčata, atd. Neobejdete-li se bez masa, grilované maso je v létě také povoleno.

  • Žaluzie nahoru

Nejen babské rady, ale také někteří odborníci stojí na straně žaluzií vytažených nahoru, jde-li o noční hodiny. Hliníkové žaluzie byt před sluncem sice chrání, ale zároveň jsou plné tepla, které se v nich přes horký den nahromadí. Někdo se tomuto názoru vysmívá a považuje jej za tenký led, a někdo jiný dá za žaluzie plné tepla, linoucího se do místnosti, ruku do ohně. Vytažení žaluzií na noc je ale tak jako tak pokus, za který nic nedáte. Pokud tento krok skutečně nepomůže, rozhodně neublíží.

  • V ložnici přes den nevětrejte

Když vám během dne do ložnice nemilosrdně praží slunce, zapomeňte na větrání. Otevřením okna si do místnosti pustíte teplý vzduch a výsledek bude přesně opačný než ten, kterého chcete docílit. Ložnici si proto vyvětrejte jen brzy ráno, nebo pozdě večer. Pokud jste typ, kterému nevadí spaní při otevřeném okně, na noc si okno klidně nechte otevřené. Stejně tak nechte otevřené i dveře v ložnici. Přes den jsou pak zatažené žaluzie i závěsy, samozřejmostí.

  • Zvlhčete si vzduch

Trápí-li vás dráždivý a suchý vzduch, rychle a šikovně si jej v ložnici můžete zvlhčit. K tomu pomohou navlhčené záclony, navlhčené závěsy, nebo podlaha vytřená studenou vodou. Pokud máte v ložnici u toaletního stolku židli, můžete si pomoci i mokrým ručníkem, který přehodíte přes opěradlo.

  • Ložní prádlo a pyžamo

Babiččiny duchny na léto určitě schovejte. Zavrtejte se spíše do lehkých přikrývek, které příjemně chladí. Vůbec nejlepší je, když i tyto přikrývky budete přes den schovávat do peřináče. Nepodceňujte ani noční úbor. Volná bavlněná trička a bavlněné noční košilky v létě odvádí skvělou službu.

napsala Bára Klímová

zdroj: chatelaine.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz