Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Sázava po vodě i po okolí

Sázava po vodě i po okolí

16.6.2021 - redakce Babinet.cz

Středočeský úsek Sázavy nabízí příznivé podmínky pro všechny, kteří se rádi kochají různorodou středočeskou krajinou, na vodě si chtějí užít poklidnou romantickou jízdu, a navíc ocení příležitost přirazit loď každou chvíli ke břehu a objevovat tajemství, která Posázaví v blízkosti řeky ukrývá.

řeka Sázava: foto Libor Sváček

Sázava má mnoho tváří a na jejím břehu se navíc nachází bezpočet půjčoven, kempů i hospůdek. Vodácké dobrodružství si tu užijete, ať už plánujete týdenní dovolenou anebo chcete plout jeden jediný den. Kromě hustých okolních lesů, širokých údolí ještě před Zručí nad Sázavou anebo hlubokého údolí a příkrých skal na dolním toku od Týnce řeka nabízí bezpočet meandrů, jezů i peřejí, které ovšem vzhledem k menšímu množství vody nepředstavují obávanou překážku.

řeka Sázava, Jez u Kamenného Přívozu: foto CzechTourism, Jan Hocek

Ať už do ruky vezmete pádlo kdykoliv, vždy si budete moci udělat výlet i do zajímavého okolí, protože řeka se klikatí posázavskými městečky a míjí královský hrad, romantické zříceniny i několik vodopádů. Příjemným bonusem je blízkost vlakové trati téměř odkudkoliv. Zruč nad Sázavou láká na hrad i do unikátního Vodáckého muzea.

Český Šternberk: foto Libor Sváček

Majestátní Český Šternberk vás zespodu od vody ohromí svým opevněním, díky kterému byl dlouho skutečně nedobytný. Právem je nazýván perlou Posázaví.

město Sázava: foto Libor Sváček

Ve městě Sázava poplujete těsně kolem kláštera, který byl v minulosti důležitým centrem slovanské liturgie a písemnictví. Povětšinou poklidnou Sázavu si užijí ostřílení vodáci i ti, kteří svoje vodácké zkušenosti teprve postupně sbírají.

Zdroj: www.strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip