Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Půvabný vlčí mák. Pomáhá průduškám a léčí dětský kašel

Půvabný vlčí mák. Pomáhá průduškám a léčí dětský kašel

14.6.2021 - redakce Babinet.cz

Červnová příroda je fascinující. Vše hýří božskými barvami a některé léčivé byliny jsou právě teď v plné síle. Přesně to se týká i vlčího máku. Odlehlá políčka, na kterých v těchto dnech vlčí mák najdete nejčastěji, jsou dechberoucí podívanou. Sytě červené, avšak křehké okvětní plátky vlčího máku, ladně se komíhající v letním vánku, jsou nejen pastvou pro oko, ale ukrývají v sobě taktéž ohromnou moc přírody. Vyrazte proto určitě za suchého a teplého počasí na tuto léčivku i vy. Odměnou vám bude nejeden zdravotní benefit.

fotografie: Jan Švéda

Do vázy nepatří

I když je vlčí mák dokonalou estetickou záležitostí, do vázy se absolutně nehodí. Kvůli jemňounkým okvětním lístkům, které v podstatě hned po utržení opadají, je brzy po parádě. Vlčím mákem tak bohužel neozdobíte například ani letní kytice, nebo věnce na dveře. Za potěchou oka tak musíte skutečně vyrazit do přírody, když si chcete užít hlavně krásu vlčího máku. Což by však při jeho zdravotních účincích byla veliká škoda.

Se sběrem vlčího máku byste si ale tak jako tak měli pospíšit. Nejen proto, že je teď vlčí mák v plném rozkvětu, ale také proto, že rychle mizí. Spousta zemědělců s ním nemá pražádné slitování a považuje jej za neužitečný plevel, kterého je teď na každém kroku habaděj. Což je koneckonců pravda, protože vlčí mák v červnu opravdu najdete skoro všude. Narazíte na něj při procházce podél polních cest, při plotech neudržovaných zahrad, v divokých příkopech i u vlakových tratí.

Využití a zpracování léčivky

Vlčí mák jde ruku v ruce s poctivým sušením. Na to musíte bezpodmínečně dbát. Budete li chtít u vlčího máku sušení uspěchat a ošidit, nemine vás zklamání z rychlého plesnivění. S vlčím mákem se vyplatí dát si práci a rozložit jej pěkně plátek po plátku na velkou plochu.

Ze správně usušeného vlčího máku pak připravíte zdravé čajové směsi a naopak s čerstvými okvětními lístky se můžete pustit do výroby tinktury. Někdo si rudé lístky vlčího máku přidává do lázně určené nohám, která má nehty i pokožku hezky připravit pro další úpravu. Žádné jiné části, než okvětní plátky, nepoužíváme.

Zdravotní účinky vlčího máku

Mějte na paměti, že u vlčího máku jde spíše o kvalitu a sílu, než o kvantitu a předlouhý seznam zdravotních plusů. Není tak nutné si vlčího máku uzurpovat na kila. Této léčivky vám pro vlastní potřebu postačí troška. I s takovým malým množstvím svému zdraví řádně prospějete. To vše díky blahodárným látkám jako jsou například třísloviny, flavonoidy, či slizy, které vlčí mák obsahuje.

 • Vlčí mák rychle uklidňuje
 • Působí proti depresím
 • Rozhání chmury a navozuje dobrou náladu
 • Pomáhá při nervozitě a neklidu
 • Napomáhá při léčbě zánětu průdušek
 • Snižuje horečku
 • U dětí zklidňuje úporný noční kašel
 • Vlčí mák rychle pomůže při problémech s nespavostí
 • Teplý čaj s vlčím mákem pomáhá při nachlazení a chřipce
 • Pomáhá při chrapotu
 • Napomáhá při léčbě horních cest dýchacích
 • Pozitivní vliv má také na trávicí ústrojí

 

napsala Bára Klímová

zdroj:herbal-supplement-resource.com, naturalmedicinalherbs.net, webmd.com, emedicinehealth.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

lidka21
14.6.2021 17:47

Moc děkuji za článek, o zdravotních účincích vlčího máku jsem nevěděla a protože syn dnes onemocněl, zrovna se to bude hodit!

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz