Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak vyzrát na dopady sedavého zaměstnání

Jak vyzrát na dopady sedavého zaměstnání

13.6.2021 - redakce Babinet.cz

Páteř je oporou pro celý pohybový aparát. Bohužel již od dětství nepřirozeně dlouho sedíme a to se v průběhu života neustále prodlužuje. Tento fakt negativně dopadá na náš organismus. Existuje náprava?

fotografie: Pixabay

I když dítě v mateřské škole sedí chvíli v klidu a dává pozor, často je aktivní a pohybuje se. Na základní škole prosedí větší část dne, aniž by mělo náročnou fyzickou aktivitu. V tomto věku bývají odhaleny první poruchy držení těla a vývoje páteře.

V zaměstnání se povinné přestávky postupně zkracují anebo se vytratí úplně. Sedavé zaměstnání není nápor jen pro záda, krční páteř a oči, ale především pro kardiovaskulární systém a srdce. Celý metabolismus se zpomaluje, zastavuje cirkulaci lipázy (enzym rozkládající tuky) a tím se mimo jiné snižují schopnosti systému zbavovat se toxických látek.

„Pro vyvážení nezdravého dopadu sedavého zaměstnání je třeba zaměřit se na dvě hlavní oblasti našeho života – stravu s pitným režimem a pohyb a sport,“ upozorňuje poradkyně pro výživu a zdravý životní styl Ing. Tereza Masná.

Nedostatek času a potřeba „nakopnout se“ často vede k pití pouze kávy. Přitom káva, ale i černý čaj odvodňují organismus a dehydratace zhoršuje soustředění na práci. Nejlepší je tedy dodržovat pravidlo: co káva, to sklenice vody navíc.

„Voda by neměla být ledová, protože ledové nápoje ochlazují tělo a tím zpomalují metabolismus. To platí i pro pivo a alkoholické nápoje. Tvrdý alkohol, víno i pivo nejsou součástí pitného režimu, jsou pouze „chuťovým doplňkem“a  alkohol ničí mozkové buňky,“ upozorňuje Ing. Tereza Masná.

Jak dodržovat pitný režim:

1. Ráno, po příchodu do práce si postavte na stůl džbán s vodou o objemu 1,5 – 2 litry
a dbejte, aby byl po odchodu z práce prázdný.
2. Vodu můžete pít s citronem nebo do ní přidat čerstvé bylinky. Například máta osvěžuje, meduňka uklidňuje, čerstvý zázvor pak zahřívá.

Výživa pro sedavé zaměstnání

Mozku a tělu prospívá:

Med, ovoce a zelenina, luštěniny, ořechy a semínka, bylinné koření a čerstvé bylinky
Čerstvé mléko, máslo, sladkovodní i mořské ryby, maso z nekonvenčních chovů

Mozku a tělu neprospívá:

Sycené (sladké) nápoje, fast food, polotovary
Sladkosti z rafinovaného cukru, výrobky z bílé mouky
Nekvalitní sůl, nekvalitní maso

Potrava pro mozek (z angl. brainfood) je taková strava, která pomáhá k optimálnímu fungování mozku a nervové soustavy.

Vyhovuje celozrnné pečivo, luštěniny, zelenina a ovoce. Aby mezi sebou naše mozkové buňky optimálně komunikovaly, je třeba zajistit tělu také pravidelný přísun kvalitních rostlinných a živočišných bílkovin (luštěniny, kvalitní maso, ryby, vejce a mléčné produkty).

Jak se správně stravovat:

1. Dbejte na to, aby byla při každém jídle polovina talíře barevná – dostatečné množství zeleniny!

2. Neopomíjejte luštěniny! Pokud nejste jejich zastáncem z důvodu jejich neblahému účinku na trávicí trakt, začněte s červenou čočkou.

3. Nahraďte cukr za med a místo odpoledního dortíku si dopřejte směs bílého jogurtu nebo tvarohu s banánem, kiwi, vlašskými ořechy či mandlemi.

Příklad jídelníčku

Snídaně: Nalačno sklenka odstáté vody s citronem, celozrnné pečivo s tvrdým sýrem, měkký sýr typu Cottage nebo čerstvý sýr, okurka, černý, bylinkový nebo ovocný čaj.
Dopolední svačina: Voda, jablko a hrst vlašských ořechů nebo nastrouhaná mrkev s jablkem a ořechy, hrozinky, med skořice.
Oběd: Zeleninový nebo drůbeží vývar, zeleninový salát s drůbežím masem nebo přírodní plátek s rýží a zeleninou, voda
Odpolední svačina: Místo kávy raději zelený čaj nebo voda, Bílý jogurt s banánem, kiwi, ořechy, skořice a med
Večeře: Topinky s naklíčenými výhonky munga s rajčaty posypané strouhaným tvrdým sýrem. V případě, že přes den málo pijeme, je vhodné před večeří pitný režim doplnit. Po večeři už pít jen uklidňující bylinné čaje.

Pohyb v práci, sport po práci

V práci je důležité správně sedět, nehrbit se, ale sedět rovně. Rovného sezení docílíme pomoci sedících pomůcek – míčků na oporu bederní oblasti. Minimálně jednou za 45 minut bychom měli vstát, projít se, protáhnout si končetiny a páteř. Pracovní židli můžeme v průběhu dne zaměňovat za balón na sezení. Ten zároveň poslouží jako velmi dobrá pomůcka k protažení končetin a uvolnění zad.

Pokud rádi běháte, je ideálním sportem právě běh. Doporučuje se navštívit třeba posilovnu, plavecký bazén nebo tělocvičnu. A i běžným domácím úklidem spalujete kalorie a alespoň částečně sportujete.

Doporučené pohybové aktivity

Běh – venku (les, park – příroda dobíjí a dodává tělu energii)
Procházky – les, park, procházka po městě (dávejte si však pozor těžké tašky, kabelky a batohy)
Plavání – v přírodě, v bazénu – je příznivé pro celé tělo
Jóga – zklidní tělo i mysl, učí správně dýchat
Běžný domácí úklid

napsala RŘ

zdroj:Zdraviamy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz