Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Plísně v bytě jsou vážné riziko. Vzniku zamezíte rozestavěním nábytku

Plísně v bytě jsou vážné riziko. Vzniku zamezíte rozestavěním nábytku

11.6.2021 - redakce Babinet.cz

Základem úspěšného boje s plísněmi je důkladné větrání, a to alespoň jednou denně. Pokud se bojíte úniku tepla, větrejte kratší dobu, ale častěji (ideálně třikrát za den). Je totiž prokázáno, že dlouhodobější pobyt mezi plísněmi má vliv na vaše zdraví.

fotografie: Freepik

Přemýšlejte o rozestavění nábytku. Podél stěn musí proudit vzduch – jedině tak plísně nedostanou šanci. Nábytek tedy nepřirážejte přímo ke zdi, ale nechte mezi ním a stěnou zhruba pěticentimetrovou mezeru. Pomoct může i nové vymalování některým z antibakteriálních nátěrů. Pravidelně doma uklízejte, a to i na méně dostupných místech. Plísně jsou velmi rozmanité, takže si některé nedostatečným úklidem snadno vypěstujete sami. Zvažte, zda doma opravdu musíte mít koberce, neboť jsou velkými lapači alergenů, tedy i plísní.

„Organismus pohybující se opakovaně v prostředí s plísněmi trpí častějšími záněty sliznic, alergiemi nebo dokonce vývojem průduškového astmatu,“ potvrzuje MUDr. Lenka Pennigrová, CSc., alergoložka a imunoložka z pražské kliniky. „Co je velmi závažné, dlouhodobá přítomnost plísní v domácím prostředí může působit i rakovinotvorně. Proto je třeba energický zásah,“ dodává.

Při odstraňování plísní je třeba dodržovat několik pravidel: na obličej si nasaďte roušku
a postupujte velmi obezřetně. Nesmíte pracovat nasucho, tím byste docílili jen většího rozšíření postiženého prostoru. Plísně vždy odstraňujte namokro, ideálně speciálním dezinfekčním prostředkem. Zasažené místo nastříkejte, chvíli počkejte a setřete.

Aby byt správně „dýchal“, investujte do kvalitního odvětrávání v koupelně. Tam se vlhkost obyčejně drží nejlépe. Cirkulaci vzduchu zajistí i mikroventilace na oknech. Pokud tedy tuto funkci máte, v pauzách mezi větráním ji využívejte. Pamatujte, že ideální vlhkost v interiéru je 40 %. Na tuto hodnotu byste se proto měli dostat.

Zkontrolujte příčiny i malých skvrn s plísní. Může se jednat o zatékání ze střechy, špatně izolované zdi nebo podlahy. Snažte se nepřehlížet tento problém. Přítomnost plísní je velmi závažným rizikovým faktorem, který vás ohrožuje na zdraví tam, kde by vám mělo být nejlépe – ve vašem domově.

 

napsala RŘ

zdroj: Alergologická ambulance Praha

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz