Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Některé patří do stínu a jiné chtějí slunce. Pěstování bylinek má svá pravidla

Některé patří do stínu a jiné chtějí slunce. Pěstování bylinek má svá pravidla

9.6.2021 - redakce Babinet.cz

Na bylinky to chce „fištrón“. Nemůžete je vysévat nebo sázet „jen tak někam“, jak se vám to zrovna bude líbit nebo hodit. Bylinky je nutné dávat tam, kde jim bude nejlépe. Je totiž řada těch, které se hodí do stínu a řada těch, které vám lépe porostou na sluníčku.

fotografie: Freepik

Bazalka

Bazalka, oblíbená bylina Řeků. Nějaké ty léčivé účinky bychom jí určitě také přiřkli. Například je skvělá na zažívání, je to antioxidant a obsahuje potřebnou kyselinu listovou.

Její využití v kuchyni je pak velmi široké. Skvěle se hodí do nakládaných rajčat, do všech možných i nemožných pokrmů, například do těstovin. Vysadit byste jí měli na slunce. A pozor, bazalku mají rádi slimáci!

Oregáno

Oregáno, nebo-li česky dobromysl, to je zas oblíbená bylina Italů. Snad žádná pizza se bez něj neobejde. Je to krásná bylinka, která by též měla mít místo ve vaší zahrádce. Velmi se rozrůstá, při jejím sázení tedy myslete na to, abyste okolo ní nechali dostatek volného prostoru, jinak pojme vše kolem. Oregáno sázejte na slunce.

Máta

Zažívací potíže, poruchy spánku, nechutenství, to všechno a mnohem víc léčí máta. Mnoho lidí ji navíc miluje v koktejlech, limonádách, nebo jen tak do vody s citronem. Mátu vždycky sázet do stínu. I u n ale myslete na to, že se velmi rozrůstá a pojme vše kolem. Proto mátě nechtě dostatek volného prostoru, ať si pěkně roste.

Pažitka, petržel, libeček

Typicky české byliny vhodné do polévek, na brambory a dalších pokrmů snesou slunce i stín. Ideální je polostín, kde by měli oboje. Potřebují dostatek vláhy a sem tam pohnojit.

Tymián

Bylinka skvělá na zažívání, nachlazení, ale i na steak. Tymián sázejte do polostínu a dostatečně jej zalévejte.

Levandule

Levandule odpuzuje snad všechny druhy hmyzu, na které si vzpomenete. Její pěstování se rozhodně vyplatí. Je skvělá! Proti komárům, mouchám, do repelentů, na okrasu, jako dárek. Je super zašít jí do polštářku a tak dále.

Má také nesporné léčivé účinky. Je skvělá na nespavost, ale má také silné antioxidační účinky. Používá se do nejrůznějších mastiček, krémů, výluhů. Používají ji kosmetické firmy do parfémů a tak dále.

Levandule snese po celý den přímě sluneční světlo, ostatně pochází z francouzského Provace, kde je slunce více než dost.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: thespruceeats.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz