Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jakou popínavku vybrat a proč ji nepoužít na dům

Jakou popínavku vybrat a proč ji nepoužít na dům

2.6.2021 - redakce Babinet.cz

Popínavé rostliny jsou vhodné na ploty, pergoly, nebo jen tak na oporu třeba na zahradní terásku. Dopřejí vám stín a zároveň zajistí potřebné soukromí i okrasu.  Ale jakou rostlinku vybrat?

Vistárie: fotografie Pixabay

Vistárie

Skvělá a na jaře nádherná, je vistárie. Její květenství, které se objevuje od dubna do června, představuje obrovské fialové hrozny. Vistárie není příliš náročná. Stačí jí opora, k níž ji přichytíte. Pak už si poradí sama. Zprvu ji sem tam zalijete. Dále už si poradí sama. Stejně jako ostatní bobovité může růst v poměrně chudé půdě, ale preferuje úrodné, vlhké, spíše vápenité půdy, ale především půdy propustné. Vistárii se daří na výsluní i v polostínu. Vistárie mohou být pěstovány i v nádobách. V takovém případě je třeba ji pravidelně řezat. Pozor, jde o jedovatou dřevinu, takže jestli máte malé děti, mohou je lákat například lusky se semínky.

Psí víno

Nádherné a taktéž nenáročné je také psí víno. Podobně jako vistárie toho mnoho nepotřebuje. Zasadíte jej k opoře a tu velmi rychle popne. Na podzim se navíc jeho listy barví až do tmavě rudé a je prostě nádherné.

Psí víno: fogorafie Pixabay

Rychle rostoucí přísavník

Opravdu rychle rostoucí je přísavník trojlaločný. Za rok naroste i o několik metrů. A na podzim se podobně jako psí víno nádherně zabarvuje.

Břečťan na dům ne

Dříve lidé nechávali popnout fasádu pomocí břečťanu. Postupem času ale zmoudřeli a už to nedělají. Břečťan totiž fasádu kazí. Jeho drobné kořínky do ní pronikají a zničí ji. Jediné se mu nedá upřít. Umí držet teplo, je to skvělý izolant. Ale kvůli němu se pak v domě drží vlhkost, houba a jiné nepříjemnosti.

 

napsala Zuzana Zelenková

 

zdroj: gardeningknowhow.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz