Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  8 mýtů o mléčných i dospělých zubech

8 mýtů o mléčných i dospělých zubech

25.5.2021 - redakce Babinet.cz

Bez zubů by se nám žilo velmi bídně. Bohužel nejsme žraloci a máme na celý život jen jedny, přesněji tedy dvoje. Péče o zuby by však měla být po celý život velmi pečlivá, aby nám zuby vydržely co nejdéle. Na internetu se však můžete dočíst spoustu „zaručených tipů“, které mohou spíše uškodit než pomoci.


fotografie: Shutterstock

Některé mýty o čištění zubů se tradují už od našich babiček a maminek. A i když často platí, že maminka má vždycky pravdu, u zubní hygieny to neplatí 100%. Pojďte se s námi podívat, čemu byste se měli raději vyhnout, aby vaše děti měli zoubky jako perličky.

1. Dej si jablko a nemusíš si čistit zuby

Asi nejrozšířenější mýtus, co se zubní péče týče. Tím, že sníte jablko, si zuby rozhodně nevyčistíte. Dokonce je tomu naopak, jablko obsahuje cukry a kyseliny, které narušují zubní sklovinu, a tak je potřeba si po konzumaci jablka zuby řádně vyčistit.

Co vám jablko přinést může, je pocit svěžesti, to je ale opravdu jen slabá útěcha. Na zubech a v mezizubních prostorech zůstane usazený plak, který zubům moc dobře neudělá. Toho se zbavíte pouze kvalitním vyčištěním zubů.

2. Nemusíš si zuby tolik čistit, vždyť jsou mléčné

Bohužel je tento mýtus také hodně rozšířený, ale je tomu přesně naopak. Zuby malých dětí jsou zvláště náchylné k tvorbě zubních kazů. Sklovina mléčných zubů je měkčí a slabší než sklovina u zubů stálých.

To v kombinaci s lajdáckým čištěním zubů a konzumací cukrovinek a sladkých nápojů, napomáhá rychlé tvorbě kazů. Problém je v tom, že stav mléčných z velké části ovlivňuje to, jak budou vypadat ty stálé. Proto je potřeba se o mléčný chrup řádně starat, jinak můžete vážně ohrozit vzhled i zdraví druhých zubů.

3. Žádné sladké = žádné kazy

Držet dítě od cukrovinek a sladkých nápojů je někdy skoro nemožné. Rodiče to často dělají hlavně proto, že mají zato, že když dítě nebude jíst čokoládu a bonbony, nebudou se jim kazit zuby. Jenomže narušení zubní skloviny nezpůsobují cukry, ale hlavně kyseliny. Cukry jsou problematické proto, že se v ústech mění na kyseliny. Kyseliny se vyskytují v jídle a pití zcela běžně a řada z nich je pro náš organismus nepostradatelná. Naprosté odpírání sladkého zuby tedy nezachrání, ale určitě jim uleví.

4. Vykloktání ústní vodou odstraní zubní plak

Ani kloktání ústní vodou vás samo o sobě nezachrání. Jinak, než pravidelným mechanickým čištěním zubním kartáčkem plak ze zubů neodstraníte. Zubním kartáčkem vyčistíte celé plochy zubů i dásně, mezizubními kartáčky dočistíte mezizubní prostor. Ústní voda na rozdíl od toho pouze pomáhá zabránit usazování nového plaku, ten starý neodstraní.

5. Citron se sodou je nejúčinnější způsob bělení zubů

Tak tohle opravdu nezkoušejte. I jeden jediný pokus může nenávratně poškodit zubní sklovinu. Jedlá soda způsobuje abrazivně (obrušuje zuby). Ano, některé bělicí zubní pasty ji obsahují, ale v mnohem menší koncentraci, která nevede ke vzniku rýh ve sklovině, kde se poté snáze usazují nečistoty. Kyselina citronová poté toto dílo dokončí – poškozenou sklovinu dále rozleptá a poruší. S bělením zubů je nejlepší se obrátit na odborníka, který odvede kvalitní práci.

6. Čím tvrdší kartáček, tím účinnější zubní hygiena

Přesto, že je potřeba odstranit nečistoty a plak mechanicky, neznamená to, že byste měli vybírat tvrdý kartáček a zuby drhnout hlava nehlava. Příliš tvrdý kartáček by totiž mohl nenávratně poškodit dásně a odhalit zubní krčky. Pro účinné odstraňování zubního plaku a zbytků jídla je mnohem podstatnější velikost a tvar hlavice kartáčku, počet vláken a v neposlední řadě potom samozřejmě technika čištění zubů. Děti tedy potřebují mnohem menší kartáček, který se jim dobře vejde do pusy.

7. Cena pasty odráží její účinnost

Pasty na zuby, tak to je velké téma. Díky marketingovým kampaním se mnoho lidí domnívá, že čím dražší pasta je, tím účinnější pasta je. Ve skutečnosti není cena vůbec rozhodující, rozhodující je zubní kartáček, správná technika čištění zubů a dostatečná doba čištění zubů.

8. Kazivost zubů je dědičná

Ani tohle není pravda, svádět kazy na své předky a na genetiku zkrátka nemůžete. Zuby se v tomhle ohledu po předcích nedědí. Zdraví svého chrupu máte ve svých rukách, a pokud máte děti, máte ve svých rukou i jejich chrup. Je potřeba naučit je správným návykům, abyste předešli tvorbě kazů a zánětů.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz