Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zakládání okrasného jezírka. Důležitý je tvar i správný výběr fólie

Zakládání okrasného jezírka. Důležitý je tvar i správný výběr fólie

25.5.2021 - redakce Babinet.cz

Zakládání okrasného jezírka na zahradě je pěkná věda. Musíme totiž přemýšlet nad tím, jaké materiály použijeme, které květiny se nám do něj budou nejlépe hodit, ale třeba i o tom, jestli je jezírko bezpečné pro naše děti. Mimochodem, dokonce i tvar je důležitý, třeba v případě, má-li posloužit zvířátkům.

Kdo chce, aby jeho zahradní jezírko obydleli nejrůznější živočichové, ten by rozhodně neměl volit rovné pravidelné tvary. Naopak, tvar jezírka by měl být co nejvíce členitý. Tím pádem bude pro živočichy působit také přirozeně.

fotografie: Pixabay

A pak platí to samé, co v každém rybníčku. Břeh musí být nejprve pozvolný a svažovat se. Část břehu, na kterou nejvíce svítí slunce, pak musí mít nejmenší sklon. Pokud chceme pěstovat vodní květiny, tak musíme uvažovat i nad tím, kolik potřebují prostoru, pak se tedy doporučuje, aby vprostřed vodní plochy byla už větší hloubka, a to 0,8 – 1 metr.

Pozor na fólii

Na dno má přijít fólie. Není ale dobré použít hned první, nebo nejlevnější jakou potkáme. Nejpoužívanější pro tyto účely bývá PVC fólie. Vybírejte tu, která je silnější, a to alespoň 0,8 milimetru.

A čím silnější, tím lepší, nechceme totiž, aby se nám protrhla. Pokud bude mít folie jeden až dva milimetry, tak to bude ještě lepší, protože máme opravdu jistotu, že obstojí před protržením, UV zářením, ale i před výkyvy teplot.

Takže hlavně nekupujte půl milimetrové fólie, které sice budou mít super přijatelnou cenu, ale hned se vám protrhnou, nebo skrze ně prorostou kořínky vodních rostlin.

Svařování fólie

Pokud budete následně pokládat dno fólií, tak možná narazíte na to, že není dostatečně široká nebo dlouhá. Nyní přichází na řadu otázka: Jak ji spojit? Možnosti jsou dvě. Chemické spojování, nebo spojování pomocí horkého vzduchu.

Pokud budete spojovat chemicky, tak potřebujete speciální prostředek, který zakoupíme v hobby marketu. Spojování horkým vzduchem je složitější a začátečníkům se nedoporučuje. Potřebujeme totiž horkovzdušný přístroj s tryskou. Lépe tak uděláme, pokud se vydáme chemickou cestou.

fotografie: Pixabay

Nádrže

Pokud nechceme na vystlání jezírka používat fólii, tak si můžeme pořídit rovnou nádrž, pro kterou jen vykopeme díru. Obě varianty jsou možné. V případě použití fólie si ale nejlépe pohrajeme s tvarem i svažitostí jezírka.

Jakmile máme zabudováno, tak okraje obeženeme pěknými kameny, do kterých můžeme vysázet skalničky a do jezírka aplikujeme vodní rostliny a rybky, které se nám líbí. Ideální je, pokud takto dosáhneme samočistícího biotopu. V opačném případě nás na podzim čeká čištění.  Pokud máte malé děti, tak se doporučují na zahradě pouze vyvýšené nebo nízkým ploten obehnané vodní plochy. Případů, které skončí špatně, totiž přibývá.

Jezírko již máte, přichází na řadu péče o vodu v něm. Je velice důležité myslet na složitý biologický systém v jezírku, kdy každý váš neadekvátní zásah může snadno narušit jeho rovnováhu. Na trhu je dostatek kvalitních přípravků, které vám s udržením kvality vody pomohou a neuškodí případným živočichům

napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz