Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Výsadba je v plném proudu, nezapomeňte na dobře prohnojené záhony

Výsadba je v plném proudu, nezapomeňte na dobře prohnojené záhony

21.5.2021 - redakce Babinet.cz

Ať chceme nebo ne, hnojení je velmi důležité. Samozřejmě, pokud máte odpočinutou půdu, určitě rok dva nutně hnojit nemusíte. Avšak v opačném případě je hnojení nutné. To proto, aby půda měla všechny potřebné živiny pro rostlinky. A každá rostlinka potřebuje něco jiného. Takže s chutí do toho a pohodlně to zvládnete.

fotografie: Freepik

V první řadě je nutné všechny záhonky pořádně nakypřit. K tomu vám postačí obyčejný rýč, nebo ještě lépe vidle. Ty půdu doopravdy prokypří. Ovšem pozor. V obou případech vám zůstanou velké hroudy hlíny. To je problém. Jak půda vysychá, tak tyto hroudy tvrdnou. V žádném případě nesmí zůstat, tak jak jsou. Je nutné je rozbít.

Toho docílíte pomocí motyky a hrábí. Velké tvrdé drny nejprve rozbijte pomocí motyky a poté rozmělňujte hráběmi. Nejen že rozbijete drny a vytaháte z nich plevel, ale také nakypříte půdu.

Úprava

Záhony poté upravte. Je potřeba je hezky rozhrabat a půdu mít maximálně jemnou, aby se do ní dalo dobře vysévat i malinkatá semínka. Do prokypřené a rozmělněné půdy se také lépe sází. Jakmile je připraveno, tak přichází na pořad dne hnojení.

Samozřejmě můžete použít chemikálie jako je například krystalon a další perličková průmyslově vyráběná hnojiva jež koupíte v každém zahradnictví, nebo hobby marketu.

O něco lepší možností je pak granulované hnojivo. V obchodech se prodává granulovaný koňský či kravský hnůj. Oboje je velmi dobré a dobře tím půdu prohnojíte. Hnojivo rozhazujeme rovnoměrně po záhonech a poté ještě přelijeme. Případně je možné trochu granulí vždycky nasypat do jámy, kterou vykopeme na každou sazeničku.

Přírodní hnojiva

Kravský či koňský hnůj lze seznat také v jeho přírodní podobě. Koňský se obvykle prodává například na závodištích. Kravský pořídíte u každého statku. Vynikající jsou také slepičince, ty je však nutné namočit a roztok poté ředit, jinak by toto hnojivo naopak všechno spálilo.

Kopřivy

Kopřivy se nakládají. Nasekáme je a poté naložíme do sudů. Po třech týdnech kopřivovou jíchu, jak se hnojivo nazývá, ředíme v poměru jedna ku pěti a poté jí zaléváme.

Kopřivy lze také vkládat do záhonu. Zakopou se pod rostlinky, které pak do záhonů sázíme. Svým rozkladem poté vše velmi dobře prohnojí.

napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz