Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Léto je tu! Jak se na něj připravit, aby nohy netrpěly?

Léto je tu! Jak se na něj připravit, aby nohy netrpěly?

21.5.2021 - redakce Babinet.cz

Pocit těžkých nohou, otoky, bolest a večerní křeče jsou spojené s horkem a dlouhým sezením či stáním. Nemusíte ani cestovat dlouhé hodiny do teplých krajin, abyste pocítili tyto příznaky typické pro chronické žilní onemocnění. I v létě v České republice s tím můžete bojovat. Dlouhé sezení v autě, v zaměstnání nebo naopak stání a vysoké denní teploty jsou totiž pro žilní systém velkou zátěží. A tak se na léto připravte s předstihem tak, aby vám nohy neotékaly a bolely co nejméně. Zeptejte se svého lékaře na vhodnou léčbu a vyzkoušejte speciální cviky.

fotografie: Depositphotos

„Vysoké teploty jsou pro křečové žíly zátěžovým testem. Teplo způsobuje rozšíření žil a obecně zhoršení příznaků chronického žilního onemocnění. Nohy v létě otékají, svědí a samozřejmě bolí. Nedoporučujeme velké polehávání na slunci a nadměrné opalování,“ vysvětluje na úvod MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z kliniky VASCUMED.

V případě nepříjemných pocitů v těle dochází k tomu, že žíly nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci. Část krve se proto hromadí právě v nohách a vytváří nápor na žilní stěny. Způsobuje také otoky, bolest nebo pocit tíhy – „olověné nohy“.

Na léto se připravte s předstihem

Až udeří vysoké teploty, bude na prevenci pozdě. Co můžete nyní udělat? V první řadě posílit žilní stěny v nohách, na které tlačí nahromaděná krev, aby se nezačaly postupně zhoršovat křečové žíly. S tím pomůže jedině lékař, který vám může doporučit a předepsat venofarmaka, léky na posílení žilní stěny. Tyto léky jsou vhodné jak při prvních příznacích onemocnění, tedy otocích a nepříjemných pocitech, tak při metličkách a křečových žilách. Návštěvu praktického lékaře proto neodkládejte a myslete na to, že i on může mít v létě dovolenou. Masti a přípravky z lékárny léčbu jen podpoří, samy o sobě toho však moc nezmůžou.

CVIKY PROTI OTOKŮM

Skvělou prevencí proti otokům jsou i cviky, které můžete zkusit kdykoliv vám to situace dovolí. Některé se dají dělat večer vleže před spaním, jiné zase vestoje. Využít při nich můžete masážní míček.

1. Lehněte si, natáhněte nohy a propnutou špičkou kružte nohama v kotníku v obou směrech.

2. Kmitejte nataženýma nohama jako při stříhání nůžek.

3. Zvedněte obě nohy a střídavě krčte a natahujte prsty.

4. Napodobujte jízdu na kole, propínejte přitom nohy.

5. Choďte střídavě po patách a po špičkách.

6. Dejte si pod chodidlo jedné nohy masážní míček a přejíždějte po celé plosce.

7. Vytáhněte se na špičky a přenášejte váhu ze špiček na paty a zpátky.

 

Další cviky, tipy a rady odborníků najdete na www.zilniporadna.cz nebo v aplikaci „Bolí vás nohy?“

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz