Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Osvědčené babské rady, jak se v domácnosti zbavit much a komárů

Osvědčené babské rady, jak se v domácnosti zbavit much a komárů

19.5.2021 - redakce Babinet.cz

Každé roční období má své plusy, i své mínusy. V létě jsou tímto velkým mínusem mouchy a komáři. Obzvláště ve vypečeném letním bytě bývá protivný hmyz velkým problémem. Bzučení much a komáří štípance nejsou zřejmě nic, co by kdokoliv vyhledával. Dnes se proto podíváme, jak lze hmyz z domácnosti vypudit. Nepůjde však jen o domácnost. V článku najdete i babské rady, které zatočí s hmyzem při pobytu venku.

fotografie: freepik

  • Sítě do oken

Sítě do oken pravděpodobně vždy byly, jsou a budou tím nejspolehlivějším řešením, když jde o hmyz. Fungují naprosto skvěle a v domácnosti se moucha celé léto skutečně neobjeví. Při instalaci sítí nezapomínejte ani na dveře.

  • Teplý plech a ocet

Pokud nejsme majiteli sítí do oken, pak se jistě při vaření často rozčilujeme s mouchami. Když se totiž v rozpálené letní kuchyni vaří, většinou se to neobejde bez otevřených oken. A tam, kde jsou otevřená okna a jídlo, jsou většinou i mouchy. Otravné a neodbytné. Během příprav jídla však není čas je neustále nahánět a likvidovat. Proto si v troubě zahřejte plech, vytáhněte z trouby, položte na odolný povrch a zakápněte teplý plech octem. Mouchy by se této intenzivní vůni, která se z plechu postupně uvolňuje, měly vyhnout.

  • Svíčky

V naší tvůrčí dílně jsme si nedávno ukazovali, jak vyrobit citronovou svíčku s rozmarýnem, která odpuzuje komáry. Pokud však nemáte po ruce nic, co jsme potřebovali ke zmíněné citronové svíčce, vystačíte si po večerech se zcela obyčejnými svíčkami. Komáři se jakékoliv svíčce vyhýbají obloukem.

  • Bílé víno a saponát

Na mouchy báječně platí směs bílého vína a prostředku na mytí nádobí. Směs nalijte do misky a umístěte na stůl. Mouchy rozhodně vábné vůni bílého vína neodolají, a vrhnou se do misky. Ve směsi se však utopí.

  • Muškáty

Babské rady radí osázet okenní parapet muškáty. Jejich vůně by měla odpuzovat mouchy, komáry, mušky, brouky, i jiný dotěrný hmyz.

fotografie: freepik

  • Bazalka, citronová tráva a levandule

I tyto rostlinky fungují jako přírodní odpuzovače hmyzu. Jejich vůně není pro hmyz vůbec lákavá. Tudíž tam, kde se rostliny nacházejí, by měl být od much a komárů svatý klid.

  • Doutnající ořechový list

Tento způsob obrany proti hmyzu se hodí spíše pro exteriéry. Zajistí vám tak například pohodový večer bez komárů v pergole. Stačí si dát na různá místa hlubší misky, a v nich nechat pomalu doutnat ořechový list. Kouř, který půjde z doutnajícího ořechového listu, není ničím, co by hmyz přitahovalo. Naopak.

  • Máta

Rozdrcené lístky máty a bazalky jsou také možnou alternativou. Sytá vůně této bylinné drti mouchám vadí, a odpuzuje je. Rozmístěte si proto po bytě směs v malých mističkách, a much rapidně ubude.

  • Levandulová svíčka

O svíčkách byla řeč již ve třetím bodě, v souvislosti s komáry. Co se však týká konkrétně much, častou babskou radou je levandulová svíčka. Levandule je na mouchy, jako dělaná. Lépe řečeno, jejich vůně je mouchami naprosto neoblíbená.

 

napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz