Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Spěte, stravujte se a pracujte podle biologických hodin

Spěte, stravujte se a pracujte podle biologických hodin

18.5.2021 - redakce Babinet.cz

Všechny děje v přírodě probíhají v určitém čase, v určitých biorytmech. Každá květina se řídí svými vlastními vnitřními hodinami a otevírá i zavírá květy ve „svojí“ dobu. Většina bylinek je nejúčinnější, když se sbírá mezi desátou a dvanáctou hodinou dopoledne, za slunečného dne. V dřevařském průmyslu je samozřejmé, že se stromy kácejí v zimě, když les spí. Ptáci se probouzejí den co den ve stejnou hodinu, přitom nemají budíka ani hodiny – řídí se totiž svými biologickými hodinami. Také my máme svoje vnitřní hodiny.

fotografie: Freepik

Pokud se jimi budeme řídit, můžeme myslet i pracovat efektivněji. A pokud ne, pokud budeme tvrdohlavě dělat činnosti, na které není naše tělo právě naladěno, zaděláváme si na pořádné deprese, trávicí problémy nebo dokonce na infarkt. Není v tom žádná mystika, prostě jsme přirozeně naladěni na čtyřiadvacetihodinový rytmus. Podle něj fungují jako podle biologických hodin pochody v našem těle, které ovlivňují i naši psychickou výkonnost, zejména soustředění a vnímání. Biorytmy bychom měli využívat ve svůj prospěch, nemusíme být vůči nim bezbranní.

Jak fungují biologické hodiny a jaký je tedy náš vrozený denní rozvrh?

05.00: Máme špatnou náladu

Tělo se probouzí a pokud přirozeně vstáváme kolem páté hodiny, dokáže se velice rychle aktivovat. Není nám však do řeči ani do smíchu. Za naši špatnou náladu může nedostatek serotoninu, hormonu štěstí. Protože v tuto dobu je tělo velice citlivé na bolest, měli bychom si dát pozor v kuchyni. Pokud se řízneme nebo opaříme, přijdeme si na své.

06.00: Co se naučíme, to si zapamatujeme

Krevní tlak stoupá, puls je rychlejší, a i když se nám chce spát, naše tělo je již aktivní. Stoupá také produkce hormonů a nabíhá i krátkodobá paměť. Dáme-li si tedy po ránu malé opáčko užitečných informací, které můžeme ten den potřebovat, uděláme jedině dobře.

07.00: Stoupá nám tlak i výkonnost

Máme vyšší tlak, který po obědě prudce klesá a večer zase stoupá. Proto jsme ráno a večer nejaktivnější a odpoledne naopak nejméně výkonní. Kolem sedmé hodiny pracuje na plné obrátky imunitní systém – když se dostaneme do styku s viry nebo bakteriemi, nejspíš jim odoláme. Tělu bychom měli dodat tekutiny a zároveň bychom se měli vyprázdnit.

08.00: Naše tělo chce sex a snídani

Tělo vylučuje nejvíce sexuálních hormonů. Odpočinek pro něj prakticky už skončil a je připraveno poprat se se snídaní. Protože v tuhle dobu využije nejlépe dodanou energii, můžeme si bez obav dopřát i bohatší porci jídla.

09.00: Konečně můžeme začít pracovat

Pokud jsme se nenasnídali, svoje tělo jsme pořádně nenastartovali a všechno nám půjde hůře. Jinak značně stoupá naše psychická aktivita a zároveň mírně klesá citlivost na bolest. Doba kolem deváté ráno je ideální pro očkování.

10.00: Dosahujeme maximálních výsledků

Jsme vysoce výkonní, snadno zvládáme úkoly a snadno se také učíme. Zažíváme špičku svojí dopolední aktivity a toho bychom měli maximálně využít. Pokud se neuspíme těžkou přesnídávkou, budeme až do 12. hodiny čilé jako fretka.

11.00: Když něco naplánujeme, bude to geniální

Protože mezi 10. a 12. hodinou je mozek nejvýkonnější, vyprodukuje v tuto dobu nejvíce geniálních plánů. Stále jsme dost aktivní a dobře zvládáme psychickou zátěž.

12.00: Mobilizujeme zbytky sil

Kolem poledne končí první období skvělé psychofyzické výkonnosti. Nastává okamžik mobilizace všech sil a vrcholí aktivita srdce. Máme nejvyšší čas zapít denní kapsli novinky pro podporu redukce hmotnosti Nextrin 24 hodin, která se užívá zhruba hodinu před obědem.

13.00: Obědváme a usínáme únavou

Po dopoledním výkonu jsme úplně vyčerpaní a usínáme únavou. Rozhodně bychom se neměli pouštět do náročných věcí – zato do něčeho dobrého na zub ano. Mezi 13. a 16. hodinou je tělo podstatně odolnější vůči bolesti.

14.00: Pořád zíváme

Ke zpracování oběda potřebuje tělo veškerou energii a nezvládá už nic jiného – pro člověka v práci nic moc praktického;-) Máme velmi pomalé reakce a potřebujeme si odpočinout. V tuto dobu nás také může přepadnout neodbytná chuť na sladké – pokud jsme si ale vzali před obědem denní kapsli Nextrin 24 hodin, nic takového se nám nestane.

15.00: Vracíme se do pracovního procesu

Křivka energie sice stoupá poměrně pomalu, ale stoupá! Kolem 15. hodiny však máme už zase v pohotovosti smysly, a tak uděláme nejlépe, když se budeme v tuto dobu věnovat nějaké psychické činnosti.

16.00: Všechno nás bolí méně

Odpoledne máme nejvyšší práh bolesti, lépe snášíme zubařskou vrtačku, revma i artróza nás sužují méně a bolesti žaludku polevují. Naopak ráno bolí vše dvojnásobně. Kolem 16. hodiny bychom měli sáhnout po lehké svačině.

17.00: Saunujeme se a sportujeme

V tomto období má organizmus velkou schopnost regulovat svoji teplotu, a proto se mu bude více než kdy jindy líbit v sauně. Také snadněji překoná i větší fyzickou zátěž (spojenou s nárůstem teploty).

18.00: Podáváme špičkové výkony

Naše tělo je psychicky svěží a touží po pohybu. Srdce a plíce pracují naplno, svaly mají obrovskou sílu a my podáváme maximální sportovní výkony. Špičková je také schopnost reagovat a pamatovat si. Chceme-li si toho z lekce angličtiny tedy odnést co nejvíc, měli bychom se zapsat na podvečerní hodiny.

19.00: Může nás přepadnout deprese a honit mlsná

Kolem 19. hodiny může přijít nervozita a náladovost. A také mlsná, protože se v tuto dobu zbystřují smysly a cit pro vůně i chutě. Pokud rádi mlsáme, moc dobře víme, že nejvíce nás honí mlsná právě večer u televize.

20.00: Měli bychom se velkým obloukem vyhýbat váze

Játra dobře odbourávají alkohol, celkem ochotně nám prominou sklenici piva nebo vína. Máme skvělé psychické reakce, ideální třeba pro řízení auta. Protože naše tělo dosahuje nejvyšší hmotnosti, měli bychom si vybrat ke kontrole svojí váhy jinou dobu.

21.00: Znovu se nám bouří hormony

Pohlavní orgány jsou opět v pohotovosti, znovu nastává vhodný čas na milování. Nejlépe ale potmě a v tichu, protože jsme citlivější na hluk a světlo. Pokud máme nějaké pracovní nebo studijní resty, hurá na ně! Naše psychika je totiž ve výborné kondici a nabízí nám možnost intenzivně duševně pracovat.

22.00: Naše tělo se připravuje na spánek

Tělo pomalu utlumuje svoji činnost, klesá tlak i teplota, začíná příprava na spánek. V tuto dobu bychom už neměli organizmus zatěžovat žádnou napínavou zábavou (třeba sledováním hororu v televizi), kávou, jídlem nebo sportem, jinak narušíme jeho noční odpočinek.

23.00: Měli bychom spát

Opět se zvyšuje citlivost na bolest. Pokud spíme, naše tělo prochází fází hlubokého spánku

a probíhá v něm obnova buněk. Pokud ještě nespíme a usneme až výrazně po jedenácté, naše tělo si nestačí odpočinout.

24.00: Zpracováváme tuky

Nastává největší útlum duševních schopností a intenzivní zpracovávání tuků. Ponocujeme-li ještě, rozhodně bychom měli zapomenout na alkohol, kávu a kouření!

01.00: Bolavý zub nás bolí ještě víc

Měli bychom už asi tři hodiny spát. Spíme lehkým spánkem a můžeme se snadno probudit. V této době jsme zvláště citliví na bolest. Naše tělo produkuje maximum imunitních buněk.

02.00: Zbavujeme se jedů

Většina orgánů má sníženou funkci, s výjimkou jater, jejichž činnost naopak vrcholí. Játra nyní zpracovávají látky důležité pro organizmus a také odstraňují z těla všechny metabolické produkty a jedy. Máme nejpomalejší reakce z celého dne, v tuto dobu dochází nejčastěji k nehodám a pracovním úrazům.

03.00: Pokud nespíme, máme krizi

Kolem třetí hodiny je tělo fyzicky úplně vyčerpané a odpočívá. Máme velmi nízký krevní tlak, pomalý puls a pravidelný hlubší dech s dlouhými periodami. Musíme-li být vzhůru, dá nám to pořádně zabrat.

04.00: Spíme nebo se budíme psychickou vyčerpaností

Tělo má stále výrazně pomalou aktivitu a nízký tlak, mozek je zásoben minimálně, ale již se zbystřuje sluch. Pokud se v tuto dobu pravidelně probouzíme, měli bychom zpozornět – může jít o varovný signál začínajícího onemocnění plic nebo také o úplné psychické vyčerpání.

 

zdroj: medisky.eu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz