Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Inspirace na chutné a dietní večeře

Inspirace na chutné a dietní večeře

17.5.2021 - redakce Babinet.cz

Večeře je důležité jídlo a je v podstatě jedno, zda zvolíte studené či teplé jídlo. Klíčové je pouze ve večerních hodinách omezovat jednoduché sacharidy a zaměřit se spíše na bílkoviny. Jídel, které lze doporučit ke konzumaci ve večerních hodinách existuje mnoho. Záleží pouze na vás, zda dáváte přednost kratší či delší přípravě.

Složení a množství večeře volíme i podle toho, zda chceme hubnout nebo si udržet optimální tělesnou váhu či naopak nabírat. Drtivá většina si však chce buď udržet zdravou váhu nebo naopak hubnout. Proto se dnes zaměříme na tipy na dietní večeři. Nejen s blížícím létem vám naše tipy přijdou vhod.

Hovězí maso s brokolicí

Pokud si chcete přípravu takové večeře výrazně zkrátit, připravte si dušené hovězí maso již předem. Dusit můžete hovězí maso se zeleninou nebo přidat hříbky. Trváte-li na čerstvě připraveném masu, zkuste tlakový hrnec. K masu pak podávejte brokolici připravovanou v páře.

Zeleninový salát s kuřecím masem

Zeleninu, kterou máte k dispozici nakrájejte na drobnější kousky, zalijte oblíbeným dresinkem a přidejte vařené, dušené nebo grilované kuřecí maso. Místo kuřecího můžete použít krůtí. Příprava takové večeře vám zabere maximálně 20 minut.

Quinoa s tuňákem

Uvařte si quinou a vmíchejte tuňáka natrhaného na kousíčky společně s nakrájenou zeleninou a nakládanými okurky. Tuňáka můžete připravit pečeného v alobalu, vařeného nebo použít výjimečně tuňáka v konzervě. Pokud budete volit tuňáka v konzervě, dejte přednost naloženému ve vlastní šťávě. Místo tuňáka můžete použít pro změnu krevety.

Buddhova miska

Je naprosto dokonalé jídlo. Je plá barev, chutí, vitamínů, minerálů, enzymů. Klíčovým zdrojem bílkovin jsou zde  luštěniny, obiloviny, ořechy a semínka. Použít můžete například hrstku cizrny, hrstku edamame, avokádo, několik málo oříšků, hrstku čočky, listovou a jinou zeleninu, tofu či tempeh. Zkrátka dáte to, co máte rádi a vyšperkujete chutným dresinkem. Zelenina může být syrová, ale i pečená či grilovaná. Vhodné je přidat i fermentovanou zeleninu (třeba kimchi) a kousíček ovoce obsahujícího enzymy (může to být ananas). Toto jídlo je bezmasé, vegetariánské.

Cuketové špagety

Připravte si vaši oblíbenou masovou nebo klidně i bezmasou směs na špagety a místo klasických těstovin použijte špagety z cukety. Výrazně tak ovlivníte nutriční hodnotu jídla, snížíte kalorie, ale i glykemický index a doplníte vlákninu.

Sladké tipy

Jestliže vás večer honí mlsná a nemůžete si nějak pomoci, je lépe dát si sladkou, ale zdravou večeři. Tím zamezíte, že se pustíte do čokolády či sušenek. K takovým neškodným sladkým večeřím může patřit například:

  • Tvaroh ochucený čekankovým sirupem s tím, co máte rádi. Přidat lze například skořici, kakao, borůvky, jahody. I když má čekankový sirup nižší glykemický index a méně kalorií ve srovnání s běžným cukrem, večer to již se slazením nepřehánějte.
  • Proteinový koktejl – umožňuje velmi rychlou přípravu a využijete jej jak při redukci váhy, tak při udržování zdravé hmotnosti tehdy, kdy přijdete domů utahaní z práce a už nemáte energii stát u plotny a něco vymýšlet. Za sebe doporučujeme tyto české nápoje.
  • Místo tvarohu můžete použít jogurt a přidat hrstičku ovesných vloček. Místo ovesných vloček to mohou být i quinoa, špaldové či ječné vločky. Ať si vyberete jakékoli vločky, předem je namočte nebo krátce povařte. Můžete si dát i ovesnou kaši s kopečkem jogurtu či tvarohu.
  • Proteinové lívance s jablíčkem.

Jestliže vás největší chutě přepadají právě večer, klidně si sladkou večeři dejte. Ovšem se zdravým rozumem. Aby vám nelítal krevní cukr a nikdy se nepřejídejte, ani ráno, odpoledne a večer už vůbec. Večeře, jako poslední jídlo dne by měla být 2 a více hodin před spaním. Tak vaše tělo získá dostatek času na trávení a zpracování jídla, než se začne před spánkem zpomalovat. U hubnutí je klíčové dodržovat kalorický příjem a výdej. Dietní večeře vás nezachrání, pokud během dne není jídlo pestré, vyvážené.

 

Zdroj obrázků: Ketofit

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz