Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Hubnutí podle věku. Co udělat ve 20, 30 a 40 letech a jaká hmotnost je ideální

Hubnutí podle věku. Co udělat ve 20, 30 a 40 letech a jaká hmotnost je ideální

12.5.2021 - redakce Babinet.cz

Zhubnout se dá v každém věku. Jenomže když se přehoupnete přes třicítku, může to být daleko těžší než když vám ještě bylo dvacet. A s přibývajícím věkem už to je jenom horší. Zatímco dřív jste byly zvyklé sníst cokoli bez ohledu na kalorie, nyní se musíte začít pečlivě hlídat. Víte, jak pracuje vaše tělo ve 20, 30 a 40 letech? Poradíme.

fotografie: Freepik

Když je vám 20 let

Metabolismus pracuje velmi rychle. Obvykle můžete sníst, co chcete, ať jsou to sušenky, čokolády, chipsy nebo pizza. Pochutnáváte si na kebabu nebo gyrosu. Ráno se pak probudíte jako proutek. I přesto byste se ale neměly stravovat tak špatně. To, že po tom nepřiberete, neznamená, že vám takové potraviny neškodí. A co víc, vypěstujete si tím špatné návyky, které ve vyšším věku budou na škodu. Proto už teď začněte na svoje zdraví myslet. Zařaďte čerstvé ovoce, zeleninu a obiloviny. Využijte také toho, že jste mladé a sportujte.

Když je vám 30 let

Cítíte se stále mladé, jenomže v těle už se odehrávají první změny. A to je především úbytek svalové hmoty. Když nezačnete pořádně cvičit, posilovat a jíst zdravě, můžete o svou postavu snadno přijít. Jestli je vám přes 30 a nejste moc aktivní, úbytek svalové tkáně bude výrazný, jde o 3 až 5 procent za deset let. S přibývajícím věkem začínají také řídnout kosti, což se rapidně zrychlí po menopauze. Zvyšte tedy příjem vápníku.

Přestaňte jíst v poklusu, udělejte si na jídlo čas. Dalším problémem může být těhotenství, kdy ženy přiberou. Jenže s váhou se pak potýkají ještě další rok. Pokud ale mají problém s váhou už před otěhotněním, mají našlápnuti k obezitě. Proto neleňte a pečujte o svoji postavu, jídelníček a sportujte. Podle odborníků stačí i půl hodinky denně.

Když je vám 40+ let

Úbytek svalové hmoty pokračuje ještě rychleji, každých deset let v tomto věku ztrácíte na 10 procent svalové hmoty. To je pak pro hubnutí špatná zpráva. Svaly spalují tuk, i když jsou v klidu. Metabolismus se oproti dvacítce zpomaluje. Začíná se méně produkovat hormon estrogen, což může vést k hromadění tuku kolem břicha. Tím se mění pak tvar vašeho těla. Podle odborníků byste se nyní měly soustředit na silový trénink.

Pravidelné posilování urychlí metabolismus a hlavně pomůže zpomalit nebo minimalizovat úbytek svalů. Jestli chcete snížit dopad věku na vaši postavu, stačí podle odborníků půl hodiny kardia za den a dvakrát týdně posilování. Nedržte ale žádné drastické diety. Čím jste starší, tím více škody napáchají. Akorát si jimi zpomalíte metabolismus, což nepotřebujete.

Obecné měření podle BMI a normální váha podle věku

Pokud máte BMI v rozmezí 18,5 - 24,9, gratulujeme, jste v normě. Dostává-li se nad hodnotu 25, měli byste zpozornět, přivedli jste totiž svoje tělo do stavu mírné nadváhy.

Podívejte se ale na tabulku, která redukuje nepřesnosti základního výpočtu BMI tím, že počítá s věkem:

Věk (let)       Podváha  Normální váha    Nadváha        Obezita         Silná obezita

18 až 24              < 19      19 až 24              24 až 29              29 až 39             > 39

25 až 34              < 20      20 až 25              25 až 30              30 až 40             > 40

35 až 44              < 21      21 až 26              26 až 31              31 až 41             > 41

45 až 54              < 22      22 až 27              27 až 32              32 až 42             > 42

55 až 64              < 23      23 až 28              28 až 33              33 až 43             > 43

Nad 65                < 24       24 až 29              29 až 34              34 až 44             > 44

Obecně platí, že ve stejném BMI mají ženy obvykle více tělesného tuku než muži a že ve stejném BMI mají starší lidé v průměru více tělesného tuku než mladší dospělí.

Jak si spočítat BMI? Využijte online kalkulačku, kterých naleznete na internetu několik.

Napsala ŠT

zdroj: cdc.gov, babinet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz