Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Digitální únava očí – daň za home office

Digitální únava očí – daň za home office

11.5.2021 - redakce Babinet.cz

Home office je v posledním roce často skloňovaným výrazem. Vlivem pandemických opatření se mnoho zaměstnanců ze své kancelářské židle přemístilo s prací do pohodlí domova. A přestože se to může na první pohled zdát jako vítaná změna, faktem zůstává, že v online prostředí a u počítačů nyní tráví lidé i více jak devět hodin denně. To má za důsledek nejen bolavá záda, ale také třeba digitální únavu očí.

fotografie: Depositphotos

Zatímco v „předcovidovém“ čase lidé po skončení pracovní doby vyzvedávali děti ze školy, poté obstarali nákupy, nebo šli do posilovny či s přáteli do restaurace, a k počítači nebo telefonům se vrátili až večer, dnes je to jinak. Mnoho takových běžných aktivit z života odpadlo a čas strávený u počítače se tak v prostředí home office výrazně „nafouknul“. Práce na počítači kombinovaná s odpočinkem u oblíbených seriálů a sledováním sociálních sítí znamená velkou zátěž pro zrak, která s sebou ale přináší kromě mnoha jiného také tzv. digitální únavu očí.

Pozor na modré světlo

Modré světlo je vlastně všude. Ve své přirozené formě – ze slunce – ho lidské tělo využívá k regulaci přirozeného cyklu spánku a probouzení. Navozuje bdělost, zkracuje dobu reakce a zlepšuje náladu. Na druhé straně stojí umělé zdroje modrého světla, které jsou vnímané jako nepřátelé. Většina elektronických zařízení, která se běžně užívají, vyzařuje vysokoenergetické modré světlo. Jeho hlavní nevýhodou je narušení přirozeného biorytmu a negativní vliv na zrak. Digitální únava očí tak na žebříčku kancelářských syndromů přebírá pomyslné prvenství od karpálních tunelů.

fotografie: Depositphotos

(Další) nemoc 21. století

O digitální únavě očí se hovoří jako o nemoci 21. století a o problému posledního roku, který je silně ovlivněný pandemickými opatřeními. „Celodenní práce na počítači v kombinaci s pravidelným sledováním telefonu, televize, hraním počítačových her, navíc s nedostačujícím pobytem venku, má za důsledek potíže s viděním. Pacienti si často stěžují na podráždění očí, pocit suchých očí, na obtížnější zaostřování, bolest hlavy anebo také na bolest zad a šíje,“ vyjmenovává MUDr. Silvie Zapletalová, primářka oční kliniky Lexum v Praze.

 

Důvodem, proč k této specifické únavě očí dochází, je často špatná vzdálenost a umístění monitoru, poloha těla a posazení, a také tzv. akomodace oka, tedy příliš velký jas z obrazovky nebo absence mrkání.

 

Jak ulevit očím?

 • Řiďte se pravidlem 20–20–20, tedy: každých 20 minut se na 20 vteřin podívejte do dálky 20 stop, tedy alespoň pět metrů. Tím ulevíte zaostřovacím očním svalům.
 • Ujistěte se, že je místnost, v níž pracujete, dostatečně a kvalitně osvětlená.
 • Umístěte správně obrazovku počítače. Správná vzdálenost od monitoru je zhruba 60–80 centimetrů.
 • Používejte správnou velikost písma na monitoru. Do obrazovky byste nikdy neměli mhouřit.
 • Monitor by měl být umístěný níže a tak, aby byla hlava mírně skloněná. Toho docílíte například tak, že vysunete pracovní židli o něco výše.
 • Investujte do antireflexního displeje. Významně redukuje odlesky osvětlení.
 • Nastavte si správný jas obrazovky počítače a displeje telefonu. Ta by neměla příliš zářit ani být utlumená. Vhodné je také nastavit si ve svém chytrém telefonu automatický večerní režim tlumící jas a přechod na červené světlo eliminující škodlivé světlo modré. Tento režim lze zvolit přímo v nastavení chytrého telefonu, anebo např. díky aplikaci Twilight.
 • Dělejte si přestávky. „Během práce na počítači mají lidé tendenci méně mrkat, zaostřují dlouho na jednu vzdálenost. Vhodné je proto čas od času oči na několik vteřin zavřít, alespoň párkrát vědomě zamrkat a zadívat se na chvíli do dálky, např. z okna,“ radí MUDr. Zapletalová
 • Aplikujte oční kapky. Takzvané umělé slzy, ideálně bez konzervačních látek, přináší okamžitou úlevu od pocitů suchých očí. „Doporučujeme jejich pravidelné kapání 3–5x denně. V případě intenzivních potíží je důležité nezapomínat na kapky před spaním, eventuálně aplikovat i gely či masti,“ doplňuje MUDr. Jakub Ventruba z oční kliniky Lexum v Brně.
 • Větrejte. Čerstvý vzduch je vhodný nejen pro osvěžení celého organismu, ale také pro vaše oči.
 • Pozor na kontaktní čočky. V případě, že trpíte krátkozrakostí a nosíte čočky na denní bázi, je možné, že budete digitální únavu očí pociťovat ještě více. Úlevu a zkvalitnění života nabízí laserové operace. Jsou stále dokonalejší, zcela bezpečné a rychlé – za 15 minut je vyřešeno vše. Mnoho informací najdete například na www.ocividnejinapece.cz.  
 • V případě, že budou vaše oči citlivé a zarudlé dlouhodobě, je důležité neodkládat návštěvu lékaře.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz