Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Rady pro správné praní. Dodržování několika zásad se vám vyplatí

Rady pro správné praní. Dodržování několika zásad se vám vyplatí

17.5.2021 - redakce Babinet.cz

Sice je již doba automatických praček, které umí vše potřebné a ušetří spoustu času, ale každý kousek prádla je bohužel specifický svým složením materiálu, a proto je potřeba si oživit některé zásady, aby vám prádlo vydrželo v tom správném tvaru, velikosti i barvě déle, než jen do prvního vyprání.

fotografie: Freepik

Rozdělení prádla

Nejprve si pozorně přečtěte návod na visačce, protože výrobce zná vlastnosti materiálu nejlépe. Rozdělte prádlo podle barev (oddělte bílé od barevného, pastelové barvy od tmavých barev). Silně znečištěné prádlo perte zvlášť, aby se špína nestěhovala z jednoho kusu prádla na jiný. Jemné tkaniny, které vyžadují citlivé zacházení, oddělte od tkanin odolných. Prádlo, které pouští chlupy, jako např. ručníky, perte zvlášť. Abyste předešli poškození, zapněte zipy, spojte patentky a druky a zkontrolujte kapsy.

Jak na odolné skvrny

Intenzita špíny a skvrn rozhodne, zda bude nutné odstranit skvrny předem nebo zda zvolíte namáčení či předpírku. Nežli použijetelokální odstranění skvrn, doporučujeme otestovat na skrytém místě, zda použitý prostředek nemá vliv na stálost barev. Pakliže dojde na testovaném vzorku ke změně vzhledu, neaplikujte prostředek přímo na tkaninu.

• Naneste na prádlo tekutý prostředek nebo potřete skvrnu mýdlem. Pak ihned opláchněte.

• Namočte silně znečistěná místa, staré skvrny, velké znečistění nebo skvrny od krve, mastnoty nebo tělních tekutin. Ponořte takto znečištěná místanádoby s co nejteplejší vodou, kterou tkanina snese, použijte co nejsilnější prostředek a nechte namáčet nejdéle 30 minut.

• Předperte silně znečistěné oděvy jako např. montérky nebo cvičební úbory. Nechte projít předpíracím cyklem s doporučenou dávkou pracího prostředku. Po skončení pracího cyklu odstřeďte předpírací směs a perte v co nejteplejší vodě doporučené výrobcem.

• Skvrny od ovocných šťáv apod., které jsou citlivé na bělení, doporučujme namočit do studené vody a pak prát s bělícími produkty. Pokud skvrna nezmizí, lze prát stálobarevné prádlo s odbarvovačem. Tkaniny, které lze bělit, můžeme prát s bělidlem s obsahem chlóru.

Výběr správné teploty

Ověřte doporučenou teploty praní na visačce. Pokud tento údaj chybí postupujte následovně. Obecně platí, že prací prášky čistí nejlépe při teplotě 60° C. Studená voda je ideální pro máchání všeho druhu prádla, bez ohledu na teplotu praní.

• Horká voda zajistí nejrychlejší a nejlepší vyprání ložního prádla, stálobarevných tkanin, dětských plen a odolného dětského prádla, silně znečistěného prádla, pracovních oděvů a cvičebních úborů.

• Teplá voda spolehlivě čistí, snižuje na minimum ztrátu barvy, odstraňuje běžné pomačkání a snižuje možnost pomačkání při praní v pračce. Používejte pro běžné praní, stálobarevné tkaniny, syntetické materiály z nylonu, polyesteru nebo akrylu a pro některé vlněné výrobky.

• Studená voda ochrání citlivé barevné materiály, snižuje možnost pomačkání a šetří energii. Její čistící účinky jsou nižší než u vody teplé. Používejte pro jasné červené a oranžové barvy, lehce znečistěné prádlo a pro odstranění některých proteinových skvrn např. od krve.

Výběr správného pracího prášku

Zvolte prací prostředek podle typu znečistění a podle vlastního výběru.

1. Obecně platí, že na bláto a špínu je vhodný prací prášek.

2. Tekutý prací prostředek je obecně lepší na mastné skvrny a má další praktické výhody při odstraňování skvrn před praním.

3. Pro intenzivní praní a odstraňování skvrn zvolte kombinaci pracího prášku a bělidla nebo verzi vašeho pracího prostředku s bělícím účinkem.

Správné dávkování

Dávkování vychází z průměrných hodnot: 4-5 kg prádla, průměrné a silnější znečistění, průměrná teplota (teplá voda); nízká, střední a vysoká tvrdost vody (pod 8 dH/8-14 dH a více než 14 dH); průměrná spotřeba vody (cca 76,5 litru na plnou dávku pračky); běžné nastavení.

Více pracího prostředku

• Velká várka nebo plná dávka vody

• Tvrdá voda

• Silně znečistěné prádlo

Méně pracího prostředku

• Malá várka

• Měkká voda

Hlavním důvodem neuspokojivého praní bývá malá dávka pracího prostředku, proto VŽDY volte správné dávkování.

Přidané prostředky

Bělení – bělící přípravky bez chlóru přidávejte spolu s pracím prostředkem. Chlorovaná bělidla rozpusťte ve dvou šálcích vody a přilijte do vody zhruba do pěti minut po aktivaci .

Aviváže – postupujte podle návodu na dávkování, ředění a přidávání k poslednímu máchání. Nikdy nepřidávejte další přípravky, jinak riskujete potřísnění tkaniny a snížené změkčení. Prádlo prané v pračce bude měkčí, pokud jej necháte projít sušičkou, neboť postupné převalování podporuje změkčovací proces.

Další rady pro dobré praní

• Prádlo v pračce musí mít dost prostoru na cirkulaci, která zajistí maximální odstranění špíny - nepřeplňujte pračku

• Nastavení na jemné praní používejte jen tehdy, když je to nutné – snížená činnost snižuje proces odstraňování nečistot

• Velké kusy, jako např. deky, je dobré prát zvlášť – nebo ve velkých pračkách ve veřejných prádelnách

• Prádlo vyjměte ihned po skončení pracího cyklu

I bez sušičky můžete mít dokonale usušené prádlo díky kvalitnímu sušáku!

Sušák Magnum od značky Vileda je funkčním a chytrým řešením pro péči o vaše prádlo. Pyšní se extra velkou sušicí plochou, která je 24 metrů. Disponuje i dodatečným držákem pro malé oděvy, který využijete třeba pro sušení ponožek či spodního prádla, a to bez potřeby kolíčků. Mimořádně silné nohy zajišťují jeho neochvějnou stabilitu. Potěší i silné hliníkové dráty, které zabraňují mačkání pověšeného prádla. Součástí příslušenství jsou také kolečka a zámek křídel. Sušák Vileda Magnum můžete využívat i venku, skladujte jej však v suchu a mimo sluneční záření.

Jedinečnost sušáku Vileda Magnum potvrzuje i jeho vítězství v kategorii „Potřeby pro domácnost“ ve Volbě spotřebitelů 2020.

Sušák na prádlo Vileda Magnum je k dostání od 939 Kč.

Více informací najdete na www.vileda.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz