Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Víme, jaké věci nesmí chybět ve vaší domácnosti aneb tipy, jak využít magnety v každodenním životě

Víme, jaké věci nesmí chybět ve vaší domácnosti aneb tipy, jak využít magnety v každodenním životě

3.5.2021 - redakce Babinet.cz

Bavily vás ve škole předměty, během kterých jste společně s učitelem prováděli nejrůznější pokusy? Fascinovala vás věda? Skvělou pomůckou při pokusech byly magnety. A právě těm je věnován celý následující článek. Jsou totiž věci, které by měl mít v domácnosti každý.

Ne proto, že jsou právě trendy, ale pro jejich praktičnost. Nad následujícími věcmi budete kroutit hlavou a ptát se sami sebe, jak je možné, že vás ještě nenapadlo si je pořídit. A všechny zmíněné položky mají jedno společné: magnety.

Zdroj obrázku: iStockphoto.com

Protivné kabely a jejich reorganizace

Také se ve vaší domácnosti povalují nejrůznější kabely a nabíječky na každém rohu? A když se je rozhodnete uklidit a dát jim nějaký řád, vytvoříte obří klubko, které nejste schopni rozmotat? Učiňte tomu přítrž. Jak? S použitím magnetů.

Nejprve roztřiďte veškeré kabely, které pravidelně používáte. Ano, víme, že to je zdlouhavé a nudné, ale nebojte se, toto třídění budete dělat naposledy. Potom si připravte následující:

●        kabely, které pravidelně používáte,

●        pružiny z propisek (stejný počet jako kabelů),

●        lepidlo,

●        magnety.

Nyní každý kabel omotejte pružinkou z propisky (jeden kabel = jedna pružinka). Jakmile budete mít hotovo, ze strany stolu nalepte malé magnety, opět platí pravidlo, že kolik kabelů, tolik magnetů. Nejvhodnější jsou neodymové magnety, neboť jsou mnohem silnější než obyčejné feritové magnety. Běžně v obchodě se tyto magnety koupit nedají, ale můžete je objednat online například na silnemagnety.cz. Nechte lepidlo zaschnout, a potom kabely jednoduše přichyťte k jednotlivým kabelům. Tím budou veškeré otravné kabely na jednom místě a připraveny kdykoliv k použití. Jednoduché a efektivní řešení, které vám ušetří spoustu nervů.

Vypínač jako držák na klíče

Kam si odložíte klíče poté, co přijdete domů? Odhodíte je na nejbližší skříňku, necháte položené na botníku nebo je vrátíte zpátky do kapsy? A co takhle si na ně vyrobit držák? A nejen tak ledajaký, nýbrž držák spojený s vypínačem. Jeho výroba vám zabere jen pár minut. Rozděláte vypínač na světlo tak, že pouze odejmete vrchní kryt, do jeho spodní části vložíte magnet a kryt opět vrátíte na místo. Tím se vytvoří neviditelný držák na klíče. Pokud máte vypínač umístěný vedle domovních dveří, zjistíte, že takovýto držák je nenahraditelným pomocníkem.

Dekorační stužka na závěs bez uzlů

Chtěli byste si své závěsy ozdobit stužkou, ale z obřích mašlí se vám ježí vlasy na hlavě? Nevadí. Vyberte si stužku podle svého gusta – a až ji budete chtít umístit na závěs, jednoduše ji připněte pomocí magnetů.

Multifunkční lednička

Je vaše kuchyň tak malá, že šetříte místem kdekoliv to jen jde? Využijte ledničku k více věcem než k pouhému uchovávání potravin v chladu. Magnety na ledničku jsou základ, o těch se ani nemusíme zmiňovat. My pro vás máme tipy, které jsou o třídu výš.

  1. Prvním tipem je využití ledničky jako místa k pověšení utěrek a chňapek. Jednoduše pomocí dvou magnetů, podobně jako v případě stužek na závěsy.
  2. Druhým tipem je přichycení regálů přímo na lednici. Využít k tomu můžete buď kovové, nebo plastové boxy. Zkrátka takové, které se do vaší kuchyně hodí víc.

Pokud zvolíte kovový box, bude na lednici držet sám o sobě, do toho plastového budete muset nejprve nalepit silné neodymové magnety. Než tyto boxy na lednici umístíte a odejdete od nich, udělejte test jejich hmotnosti – a v případě nutnosti přilepte více magnetů.

Zdroj obrázku: iStockphoto.com

Nejenom koupelnová dvířka sloužící jako magnetická tabule

Vlastníte spoustu kosmetických přípravků, ale v koupelně máte pouze klasickou koupelnovou skříňku?

  1. Přilepte na vnitřní stranu dvířek pozinkovaný plech.
  2. Pak už na něj jednoduše nalepte magnety (buď si kupte samolepicí, nebo využijte silné lepidlo) a hned máte o jeden úschovný prostor navíc.
  3. Na magnety buď přilepte háčky, anebo se inspirujte v předchozím odstavci o multifunkční lednici a vyrobte si plastové regálky.
  4. Do nich si můžete následně naskládat vše, co vás napadne. A tento trik rozhodně nemusíte využívat pouze u dvířek od koupelnové skříňky. Nebojte se podobným způsobem využít i kuchyňské skříňky a dveře od šatní skříně.

Magnetický smeták

Věděli jste, že existuje magnetický smeták? Vyrobit si ho můžete svépomocí přímo doma a ušetřit tak. K výrobě budete potřebovat:

●        dřevěnou násadu,

●        dřevěnou lištu,

●        silné neodymové magnety,

●        lepidlo.

Magnety můžete k dřevěné desce jednoduše nalepit lepidlem, počkat až zaschnou, a dřevěnou desku ještě slepit s násadou. Tak si vyrobíte magnetický smeták, s jehož pomocí uklidíte rozsypané sponky na papír, špendlíky, hřebíčky, drátky a další předměty. Pokud si s výrobou smetáku chcete více pohrát, můžete místo lepidla použít vrtačku.

Zdroj obrázku: iStockphoto.com

Magnetický držák

Líbí se vám, když jsou kuchyňské nože seřazené a vystavené vedle sebe na magnetickém proužku? Buď si takový proužek můžete koupit, ale lepší možností je si ho vyrobit. A nikdo neříká, že ho musíte využívat pouze na nože. Udrží cokoli kovového. Například nářadí, plecháčky, příbory, brousek na nůž a další kuchyňské nástroje a třeba i obrázky. Buď můžete silné magnety navrtat do dřevěné desky, nebo je rovnou přilepit na kuchyňskou zeď.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz