Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kůrovec napadá i ovocné stromy. Jak poznáte, že u vás na zahradě udeřil

Kůrovec napadá i ovocné stromy. Jak poznáte, že u vás na zahradě udeřil

29.4.2021 - redakce Babinet.cz

Kůrovec nenapadá pouze smrky, ale v ohrožení mohou být i ovocné stromy. Objevuje se hlavně na starších jabloních. Jak poznáme, že se u nás usídlil?

fotogerafie: Pixabay

POzor, u jabloní se nejedná se však o lýkožrouta smrkového ani severského! Jabloně napadají druhy kůrovce, jako například drtník nebo bělokaz ovocný.

Jak poznáme napadenou jabloň

V půlce větve se začne odlupovat kůra, a když se pozorně podíváte, uvidíte ve dřevě malé, zhruba milimetrové dírky. A kolem prášek podobný rozsypaným pilinám.

Jak vypadá lýkožrout neboli kůrovec na jehličnanech?

V takovém případě můžeme pozorovat výrony pryskyřice a závrtové otvory, rezavé drtinky za šupinkami kůry na patě kmene, po sloupnutí kůry je možné nalézt typické požerky. Jasným signálem jsou v případě jehličnanů, barevné změny jehličí, které postupně rezaví a začíná opadávat, rovněž opadává kůra, to už jsou ale poněkud pozdní příznakyKůrovec je malý drobný brouk o velikosti 1 – 9 mm. Má válcovitý nebo oválný tvar těla a je zbarven do hnědé až černé barvy. Patří do podčeledi brouků z čeledi nosatcovitých. Jedná se o škůdce, který napadá zejména stromy, listy, větve, ovoce, ale smlsne si také na semenech, bylinkách, kapradinách a jiných rostlinách.

Ve chvíli, kdy se sameček dostane na strom, tak začne budovat vstupní rozhovor, ve kterém se následně bude rozmnožovat a tvořit novou generaci. Za sebou pak nechává hromádky pilinek.  V dalším stádiu si dělá skulinky na páření se samičkami.

Pro zahradu je největší nebezpečí napadení u jabloní, třešní a švestek. Boj s broukem je velmi obtížný a složitý. Důležité je ale vědět, že si kůrovec vybírá především nemocné, staré a slabé stromy. Zřídka se usídlí na zdravých kusech. Nicméně je důležité detekovat jej včas.

Kromě výše uvedených příznaků můžeme pozorovat malé dírky v kůře ale padající listy a jehlice.

Poprat se s ním není snadné, celý životní cyklus provádí celkem hluboko ve dřevě a tak ani chemií se k němu nemusíte dobře dostat.

Pokud se kůra ze stromů už loupe, jsou tam různé otvory v kůře a kůra vadne a je všeobecně slabá, pak už strom bude potřeba pokácet.

Pokud je vše opravdu v pořádku, tak lze aplikovat speciální roztok (poradí vám v hobby marketu). Léčivý roztok aplikujeme injekcí do děr dvakrát až čtyřikrát.

Dále zle používat přípravky na bázi nematodů. Jedná se o přípravky, které lze používat také zjara jako prevenci. V tomto případě provádíme postřik větví, kmenů a korun a to dvakrát s intervalem dvou týdnů.

fotogarfie: Pixabay

Prevence proti škůdcům:

Pravidelné prořezávání suchých a nemocných větví na stromech, které zabrání šíření brouků

Léčivý postřik pomocí nemetadonů

Vytvoření tzv. pasti pro kůrovce, podobně jako je vídáme v lese. V hobby marketu vám s nimi poradí, popřípadě poradí lesníci. Nasadit můžeme také přirozeného predátora, jako když na rostliny poseté mšicemi nasbíráme berušky. Udržet si ale v zahradě datla bude poněkud složitější.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz