Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Cyklistická sezóna začíná aneb jak se na ni připravit?

Cyklistická sezóna začíná aneb jak se na ni připravit?

27.4.2021 - redakce Babinet.cz

Jste sportovec tělem i duší a nemůžete se dočkat toho, až konečně vyvezete po zimě vaše kolo na výlet? Než usednete na sedlo a vyrazíte na celodenní výlet, ujistěte se, že jste provedli následující kroky.

Kontrola a údržba kola

Jelikož bylo vaše kolo celou zimu zavřené a nikdo ho nepoužíval, začněte jeho kontrolou. A vezměte to od podlahy.

●      Celé kolo nejprve omyjte. Stačí k tomu čistá voda.

●      Následně zkontrolujte, že na kole nic nechybí a během mytí z něj nic neodpadlo.

●      Je třeba dohustit pneumatiky na požadovanou hodnotu, která je uvedená na boku pláště.

●      A nezapomeňte ani promazat řetěz oleji k tomu určenými a překontrolovat, že všechna lanka jsou pevně upevněna a drží tak, jak mají.

●      Pokud je to potřeba, dotáhněte i pedály, a potom si dejte krátkou projížďku před domem, během které vyzkoušejte, jestli vám správně fungují brzdy.

Jestliže během kontroly a údržby narazíte na něco, s čím si nevíte rady, neváhejte navštívit specializovaný cykloservis a nechte si pomoci od profesionálů.

Cyklistické oblečení

Kontrolu kola již máte za sebou a nyní přichází na řadu druhá důležitá věc – vybavení. Začneme tím, co je potřeba, aby pro vás jízda byla příjemná a užili jste si ji. A to je správné oblečení. Pokud byste totiž v sedle strávili celý den a neměli na sobě správné oblečení, bolelo by vás pozadí a byli byste propocení skrz na skrz. A to není nic příjemného. Proto byste si rozhodně měli pořídit cyklodres a cyklokalhoty. Existují v mnoha variantách a dělí se na pánské a dámské.

Zdroj obrázku: anatoliy_gleb / Shutterstock.com

Pánské cyklo oblečení

Co se týče cyklistického oblečení pro muže, cyklokalhoty se prodávají i ve variantě s kšandami. To se o těch dámských říci nedá. Na druhou stranu, pánský cyklodres a dámský cyklodres jsou od sebe na první pohled k nerozeznání. Samozřejmě, pokud nebereme v potaz jejich barevnost a potisky. Co je potřeba si při nákupu uvědomit, je to, že dres musí být těsný. Takže i pánové, kteří se snaží zamaskovat svoje zvětšující se pivní bříško, by si měli koupit takový dres, který je bude pevně obepínat. To totiž zajistí správný odvod potu.

Dámské cyklo oblečení

Dámské cyklistické oblečení hýří barvami a pohrává si s nejrůznějšími motivy. Ženy si tak mohou vybrat, zda si pořídí dres s oblíbenými květinami, kousky melounů, nápisy, nebo mohou vsadit na eleganci a zůstat u jednobarevné varianty. Dámský cyklodres má oproti tomu pánskému více projmutý střih, aby lépe pasoval na ženské křivky. A ještě jedna věc, co se nabídky dámského cyklo oblečení týče. Pokud se dámy cítí v upnutém dresu nepříjemně, mohou si koupit i speciální funkční tílko určené přímo na cyklistiku. Pot bude odvádět stejně dobře jako dres, a ještě si opálí větší část těla.

Zdroj obrázku: Oleksiy Rezin / Shutterstock.com

Nezapomínejte na bezpečí

Poslední, ale rozhodně ne nejméně důležitou položkou cyklo přípravy, je vlastnictví cyklistické helmy. Bez té by se rozhodně neměl do provozu pouštět žádný cyklista. Ze zákona je sice povinné nosit při jízdě na kole helmu pouze pokud vám ještě nebylo 18, ale i dospělí jedinci ocení jistotu toho, že při případném pádu je helma ochrání.

Cyklistickou helmu si vybírejte tak, aby vám seděla a nikde netlačila, a také, aby měla dostatečné odvětrávací otvory. Co se týče její hmotnosti, čím lehčí helma bude, tím méně vás bude při dlouhých cyklo výletech bolet za krkem. A rovněž při výběru helmy požadujte certifikáty bezpečnosti.

Jak nakoupit výhodně

Pokud se teprve k nákupu cyklistického vybavení chystáte, je ta správná doba, jelikož se na jejich nákup dají určitě uplatnit slevové kupony. Stačí pouze hledat a rozmyslet si, co vlastně chcete. Požadované položky pak nebude těžké najít v akčních letácích.

Jakmile budete mít kolo zkontrolované, nachystanou cyklistickou výbavu a helmu, můžete vyrazit na cyklo výlet.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz