Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Zkombinujte sedačku a konferenční stolek za všech okolností správně

Zkombinujte sedačku a konferenční stolek za všech okolností správně

26.4.2021 - redakce Babinet.cz

Rádi byste vnesli do svého obývacího pokoje o něco více harmonie? Máte již doma sedačku a přemýšlíte nad tím, jaký typ stolu zvolit? Nebo chcete začít takříkajíc od píky?

Ať tak nebo tak, určitě se vám bude hodit několik konkrétních typů. Velmi totiž záleží na tom, aby se lidé v celém prostoru cítili maximálně komfortně a pohodlně. A pokud podceníte některý z aspektů správného výběru nábytku, pak tohoto dojmu nikdy nedosáhnete. V úvahu je nutné vzít výšku, tvar i velikost odkládací plochy.

Vše se musí odvíjet od výšky konferenčního stolku

I když ho bereme zejména jako doplněk sedací soupravy, ve skutečnosti má mnohem více funkcí. Slouží nám jako odkládací plocha, na jeho desce servírujeme pohoštění apod. Bylo by tedy chybou vybírat si tento kus nábytku jen podle vzhledu. Vždy si zároveň s tím představte, jak by se vám k němu zvedalo právě ze sedačky.

Dohromady tedy musí tyto dva kusy interiérového vybavení tvořit dokonale funkční celek a navzájem si odpovídat rozměry. Jestliže výšku zvolíte nevhodně, může vás opravdu nepříjemně potrápit. Nejhorší je v tomto směru vstávání k vysokému stolku z nízké sedačky. A od čeho se tedy odpíchnout? Zaměřte se na výšku kolen ve chvíli, kdy sedíte na pohovce. A právě to by měla být i ideální výška stolu, který k ní bude patřit.

Vyzrajte na velikost odkládací plochy

Neměla by být ani příliš velká, ani příliš malá – to si pamatujte. Určitě by však váš nový společník neměl zaujímat dominantní polohu v obývacím pokoji. Inspirovat vás může kupříkladu bydlení ve skandinávském stylu. V něm stolky slouží opravdu jen jako odkládací plocha na ovladače od televize, svíčky, brýle, knihy apod.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Zaměřeno na tvar stolku a sedačky

A jak je to s designem? Všeobecně platí, že máte-li sedačku hranatou, měl by k ní přináležet konferenční stolek s rovnými tvary, a naopak sedačka oblá si nejlépe rozumí se stolkem zakulaceným (ne nutně kulatým).

Nízké sedačky by měly jít ruku v ruce s nízkými stolky. Ty by měly dbát na přítomnost jednoduchých linií – tak typických pro moderní strohý interiér. Vysoké stolky se naopak hodí k vysokým sedačkám, jež dnes najdeme kupříkladu v domácnostech seniorů. V takové kombinaci se vždy lépe vstává – ať už se jen natahujete pro kávu nebo chcete přímo opustit místnost.

Zdroj obrázku: 2M media / Shutterstock.com

Skleněný, dřevěný nebo lakovaný: možností je mnoho

Zbývá se podívat na to, v jakém stylu by měly být konferenční stolky vyvedeny. Mezi nejtypičtější představitele své skupiny patří konferenční stolky dřevěné. Čerstvá dýha prostor nádherně provoní, navíc se hodí opravdu kamkoliv. Jde o nestárnoucí klasiku, jenž si najde své místo v jakkoliv zařízeném interiéru.

A co skleněné konferenční stolky? Na první pohled působí velmi efektně, nejlépe pak vyniknou ve spojení s koženou nebo alespoň koženkovou sedačkou. Lakované povrchy se hodí zejména do moderních prostor a nejlépe vypadají ve spojení s kovem. Nemusí jít nutně o kov na stolku, klidně si „vystačí“ i s kovovýma nohama od sedačky.

A zapomenout nesmíme ani na moderní materiály, v jejichž čele stojí jednoznačně plast. Dnes jsou k mání stolky celistvě vyrobené z tohoto prvku, ale i ty, jež na sobě mají jen jednotlivé plastové detaily. A i když vám to tak možná nepřipadá, všechny dohromady symbolizují velmi oblíbený minimalismus. Perfektně doplní zejména pohovky a sedací soupravy s jednoduchými a výraznými tvary. A ladit by měly i jejich nohy – má-li opěrka rovné, měl by stejné mít i konferenční stolek. A naopak.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz