Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Při podezření na infarkt jsou důležité čtyři věci

Při podezření na infarkt jsou důležité čtyři věci

24.4.2021 - redakce Babinet.cz

Srdeční infarkt je závažné akutní onemocnění, které představuje přímé ohrožení života. Může probíhat dramaticky, stejně tak velmi nenápadně. Příznaky srdečního infarktu se navíc u mužů a žen liší. U každého srdečního infarktu je důležité co nejrychlejší ošetření ucpané koronární tepny.

fotografie: Freepik

I když máme jeden z nejlepších systémů kardiovaskulární péče na světě, stává se, že se později přivolá záchranné zdravotní služba. Polovina úmrtí na srdeční infarkt nastává do tří až čtyř hodin po objevení prvních příznaků. Přežití a následné uzdravení závisí na tom, jak rychle se postiženému dostane léčby.

„Zachránit život můžete, pokud správně rozpoznáte příznaky infarktu a budete jednat rychle. Okamžitým přivoláním záchranné služby zajistíte postiženému nejlepší léčbu v nejkratším čase,“ tvrdí lékaři. Lidé podle nich ale často se zavoláním pomoci otálejí, případně jednou nejprve kpraktickému doktorovi. Tím ale ztratí drahocenný čas.

Čtyři kritické oblasti, které v případě srdečního infarktu hrají zcela zásadní roli:

1. znalost příznaků, sem například patří – bolest na hrudi, v levé paži, pocit nedostatku vzduchu, pocit na zvracení, nepravidelný srdeční tep, pocení, úzkost , slabost.

U žen je srdeční infarkt provázen nejčastěji těmito příznaky: Pocit nedostatku vzduchu, slabost, pocit náhlé žaludeční nevolnosti, náhlá únava.

Příznaky infarktu mohou přetrvávat déle než 20 minut, ale také se objevit a hned odeznít.

2. rychlé jednání, při příznacích neváhejte a volejte zdravotnickou záchrannou službu, i když sinejste jisti, zda jde o infarkt, každá minuta váhání je riziková. pro trvalé zdravotní následky.

3. přivolání záchranky, vytočte číslo 155 a žádejte zdravotnickou záchrannou službu (v ostatních státech Evropy volejte číslo 112). Přivolaná záchranka zajistí rychlý a přímý převoz do specializovaného léčebného centra, kde bude okamžitě zahájena potřebná léčba. POZOR– Nepokoušejte se dopravit do nemocnice sami (např. autem), nezapojujte do shánění pomoci příbuzné, ani nevolejte nejbližšího lékaře nebo svého praktického lékaře místo zdravotnické záchranné služby.

4. zajištění nejvhodnější léčby, okamžitá léčba obnoví zásobování srdce krví. Rychlé nasazení správné léčby snižuje riziko úmrtí, možnost opakování infarktu a zabraňuje dlouhodobému poškození srdce.

 

Zdroj: VFN Praha

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz