Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  S jarem se začínají probouzet mouchy. Na jejich odpuzení vyzkoušejte bylinky nebo domácí lapač

S jarem se začínají probouzet mouchy. Na jejich odpuzení vyzkoušejte bylinky nebo domácí lapač

21.4.2021 - redakce Babinet.cz

Mouchy v domácnosti jsou pořádný problém. Nejen, že prostě obtěžují, ale přenášejí také spoustu nemocí. Navíc všude za sebou zanechávají nepříjemné fleky (výkaly), které se velmi špatně perou.

fotografie: Pixabay

Navíc na nezakryté potraviny mohou naklást vajíčka a pak se vám doma udělá líheň. A to je snad to největší peklo. Takže s mouchami je zapotřebí udělat velmi rychlý a razantní konec.

Sítě do oken

V první řadě můžete udělat jednu fajn věc. Do všech oken si instalujte sítě. Kdo sítě nemá nebo nechce, má spoustu dalších možností, kterak se mouchám bránit. Problém je v tom, že některé postřiky, nebo prostředky, které se dávají do zásuvky, mohou být škodlivé pro domácí mazlíčky. Lepší je tedy sáhnout po přírodních možnostech řešení.

Šalvěj a máta

Mouchy nemají rády některé bylinky. Je to třeba šalvěj, máta, či bazalka. Pokud vám mouchy vadí na zahrádce nebo na balkoně, pak si tyto bylinky můžete vysadit do truhlíků na balkoně, nebo na záhonky třeba u posezení, na kterém nechcete být rušeni. Pokud vás mouchy trápí v bytě, můžete tam mít mátu nebo bazalku v květináči. Fajn také je si je natrhat, usušit a rozvěsit po bytě. Nejen že pomohou od much, ale provoní místnost.

Podobně nám poslouží také levandule, afrikány nebo muškáty. I ty mouchy velmi dobře odpuzují. Vysázejte si je sem tam do záhonů. Muškáty mohou být na balkonech nebo v oknech.

Ocet

Proti mouchám i proti muškám také velmi dobře pomáhá ocet. Mističky s ním lze rozmístit po vrchních částech kuchyňské linky nebo na skříně. Hmyz do nich nalétá a utopí se. Jediný nepříjemný problém s ním spojený je to, že příliš nevoní.

Domácí lapač

Samozřejmě si můžete po bytě rozvěsit mucholapky. Moc velká krása to ale není. Zkuste si doma udělat vlastní lapač.

Vezměte si plastovou láhev a v horní části udělejte dírku, která bude mít maximálně jeden centimetr. Na dno potom nalijte sirup nebo roztok vody s cukrem. Tohle pak umístěte na nějakém místě, kde by se mouchy mohly shlukovat. Kupříkladu v horní části kuchyňské linky, kde lahev zakryjete třeba květinami a nebude na ni vidět. Uvidíte, jak pěkně se vám tam začne chytat nepříjemný hmyz.

 

napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz