Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Špatné držení těla, spaní na břiše i stres. To jsou časté příčiny bolesti krční páteře

Špatné držení těla, spaní na břiše i stres. To jsou časté příčiny bolesti krční páteře

16.4.2021 - redakce Babinet.cz

Bolest zad patří mezi nejčastější důvody, proč se rozhodneme navštívit lékaře. Mezi časté problémy patří právě krční páteř. Taky vás dokáže čas od času potrápit? Co tuto nepříjemnou bolest způsobuje a jak s ní nejlépe bojovat.

fotografie: Freepik

Vše je dáno současným životním stylem. Nejčastější příčinou bolesti zad je nesprávně držení těla. Ne nadarmo mluvíme o takzvané civilizační chorobě. Vadné držení těla si totiž způsobujeme sami. Přes den trávíme pracovní dobu nejčastěji u počítače a někteří z nás se od něj nedokážou odtrhnout ani doma ve volném čase. „Zírání do obrazovky a ťukání do klávesnice způsobuje takzvaný husí krk, tedy předsazení brady směrem dopředu. To může v důsledku způsobit i změnu v pozici krčních obratlů a vyhřeznutí plotýnky. Silná, ostrá bolest a omezení pohyblivosti je v tu ránu na světě,“ vysvětluje MUDr. Václav Cikánek.

Bolesti v krční a šíjové oblasti páteře, které souvisí zejména s polohou hlavy a horních končetin při práci (možné příčiny: nevhodně umístěný monitor, nevyhovující židle, špatné držení těla)

Spaní na břiše

Pakliže jste zvyklí spát na břiše, musíte mít logicky hlavu natočenou na jednu stranu. Když ještě nespíte, je to celkem v pořádku, stále tak poskytujete krční páteři nějakou oporu. Ale když usnete „natvrdo,“ dojde nepřirozenému zalomení hlavy. Proto se ráno budíte s bolestmi krku a hlavy. Pokud to půjde, spěte raději na boku a na speciálním polštáři z paměťové pěny, který poskytne krční páteři náležitou oporu.

Problémen může být také rychlý pohyb hlavou, například při autonehodách. Dochází během okamžiku k prudkému předklonu hlavy a následnému stejně prudkému záklonu.

Bolest může souviset is psychikou

Ve stresu dochází k zatuhlosti trapézových svalů, krátkých extenzorů šíje, ve svalech se tvoří na dotek nepříjemné trigger pointy (spouštěcí body, ve kterých sval ztrácí elasticitu a poddajnost, zhoršuje se jeho prokrvení), které bývají zdrojem bolesti.

Na bolest zad a šíje je nejlepší prevence. Nepodceňujte pravidelné cvičení a protahování. Pokud máte sedavé zaměstnání, myslete na to, že minimálně každé dvě hodiny byste si měli vyhradit „protahovací pětiminutovku“. Vstaňte od stolu, projděte se po místnosti, zakružte hlavou a ulevte namáhané šíji a ramenům.

Tipy na uvolňovací cviky:

Cvik první – pomáhá při bolestech hlavy

  • Postavte se rovně, ukloňte hlavu na levou stranu

  • Dbejte na to, aby rameno bylo od uší

  • Levou rukou se chytněte u pravého ucha a rukou tlačte proti hlavě a naopak

  • Vydržte několik vteřin a opakujte

Cvik druhý – uvolňuje ramena a trapézy

  • Lehněte si na podložku

  • Ruce ohněte v lokti a zvedněte nahoru, aby tělo bylo v poloze svícnu

  • Bedra a ramena tlačte k zemi, bradu k tělu

  • Uvědomujte si, zda se všechny části lopatek dotýkají země

  • Vydržte několik vteřin a opakujte

Co když ani prevence nepomáhá?

Pak je potřeba nasadit léčbu. Člověk s bolavou krční páteří často nejprve navštíví praktického lékaře, který jej po různých vyšetřeních, v lepším případě, pošle k rehabilitačnímu lékaři. Následuje rehabilitační proces, kdy pacient dochází do nemocničního zařízení na nejrůznější procedury.

 

Zdroj: VFN Praha, rehabilitační oddělení

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz