Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Rakovina děložního čípku. Co je potřeba vědět

Rakovina děložního čípku. Co je potřeba vědět

13.4.2021 - redakce Babinet.cz

Děložní čípek tvoří spodní část dělohy, představit si ho můžete jako oboustrannou zátku. Zvenčí zabraňuje vstupu infekce z pochvy do dělohy a vejcovodů, v těhotenství pak naopak zabraňuje „vypadnutí miminka” tedy předčasnému porodu.

fotografie: Freepik

Tento pozoruhodný orgán vás ale dokáže i pěkně potrápit. Onemocnět může zánětem, který se nejčastěji projevuje výtokem a bolestí v podbřišku, ale i závažnějšími onemocněními, jakými jsou přednádorové změny či rakovina. Rakovinou děložního čípku onemocní ročně v Česku až 1000 žen, nejčastěji po 35. roce života. Až v 98 % případech jsou změny na čípku způsobené virem HPV (human papilloma virus).

Tento lidský papillomavirus se nepřenáší jen vaginálním stykem, ale také stykem orálním a análním, a napadá pak buňky v dutině ústní či análním otvoru. Dát byste si měli pozor také na jakýkoliv styk kůže s kůži v genitální oblasti, neboť se infekce přenáší i orálním sexem či pouhým mazlením. Nejvíce náchylné k infekci jsou mladé dívky. S infekcí se do 30 let věku setká až 80 % žen, které měly více než dva sexuální partnery. Většinu těchto infekcí odstraní imunitní systém ženy sám. U malé části populace se však mohou vyvinout přednádorové změny či právě rakovina.

footgrafie: se svolením Loono

Rakovina se nejčastěji projevuje vaginálním krvácením (po pohlavním styku či po menopauze), vaginálním dyskomfortem či zapáchajícím nebo krvavým výtokem. Můžete ale trpět také bolestmi při močení, v podbřišku nebo při sexuálním styku. Tyto příznaky sice mohou mít i jiné příčiny onemocnění, přesto byste měly každou změnu zkonzultovat se svým gynekologem.

Co tedy můžete udělat pro zdravý čípek? Jednou z hlavních účinných metod prevence je očkování proti lidským papilomavirům. Ideální doba pro očkování je ještě před začátkem pohlavního života, tedy v době kdy nás organismus ještě nepřišel s HPV do styku, velký smysl má ale i po jeho zahájení. Očkovací látky se liší podle toho, proti kolika typům virů působí, je proto dobré se vždy poradit s gynekologem či pediatrem, která z vakcín je nejvhodnější. V Česku je vakcína Cervarix hrazena z veřejného zdravotního pojištění dívkám a chlapcům ve věku 13-14 let (začít je potřeba už ve věku 13 let, jinak ho pojišťovna neuhradí). Proč je třeba očkovat i chlapce? Jak už víte, HPV nezpůsobuje jen rakovinu děložního čípku, ale i jiných oblastí. Navíc jsou chlapci častými přenašeči viru a i jim může infekce způsobit genitální bradavice.

V rámci dalších důležitých metod prevence je na místě určitě zmínit pravidelné preventivní prohlídky na gynekologii, a to minimálně jednou za rok. Důležitou částí prohlídky je stěr z čípku, takzvaná cytologie.

V rámci primární prevence by pak každý měl dodržovat zásady zdravého životního stylu, tedy nekouřit, jíst vyváženou stravu bohatou na vitamíny A a C a pravidelně se hýbat. Při sexuálním styku nezapomínejte používat kondom, který významně sníží riziko přenosu viru HPV.

zdroj: Loono

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz