Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rekordní úroda zeleniny i krásně rozkvetlá zahrada. Jak si snadno vyrobit skvělé přírodní hnojivo

Rekordní úroda zeleniny i krásně rozkvetlá zahrada. Jak si snadno vyrobit skvělé přírodní hnojivo

11.4.2021 - redakce Babinet.cz

Po deštích začnou všechny rostlinky na našich zahrádkách hnát do květu. Voda však není všechno. Aktuálně je nejvyšší čas přemýšlet nad tím, čím zahrádku, ale třeba i rostliny, které máme doma na parapetu, či na balkoně, pohnojíme.

fotografie: Pixabay

Aby nám vše dobře prospívalo, tak jsou zapotřebí tři důležité živiny a to dusík, fosfor a draslík. Musíme je dodávat, protože rostliny jsou na výživu náročné. Na nějaká umělá hnojiva ale zapomeňte. Zbytečně byste si do půdy sypali chemii, která prosakuje do spodních vod.

Hnojivo máte i doma

Jedno z nejdostupnějších hnojiv máte možná doma. Je to voda, kterou jednoduše nevylijete při čištění akvária. V té je obsaženo naprosto všechno, co půda potřebuje.

V akvárku odumírají rostliny, sem tam také odumře nějaký ten drobný živočich, ryby navíc vyměšují. Voda je tedy plná živin a pro naše účely je neprosto dostačující. Takže po výměně akvárka vodu nevylévejte do toalety, ale pěkně do lahví a zalijte s ní i pokojovky, balkon a vše, co chcete přihojit na zahradě. Mimochodem nádherně vám po ní pokvetou orchideje i muškáty.

Slepičince i kravinec

Jestliže sousedka chová slepice, tak jí požádejte, jestli si v kurníku můžete nabrat slepičince. Ty pak naložte do vody a za týden dva s nimi můžete zalévat cokoli. Na záhoně směs přestane velmi rychle páchnout a je to opravdu blahodárná záležitost pro vaše záhony.

Stejně dobře poslouží kravský hnůj. Ten můžete aplikovat kolem rostlin. Stačí jej poklást do řádek s bramborami, nebo jen tak kolem rajčat či paprik. Poslouží naprosto výborně.

Naopak příliš vhodný není králičí hnůj. Ten nemá správnou strukturu a velmi dlouho se rozkládá. Lepší je jeho aplikace například někam na kompost.

Kopřivy

V neposlední řadě je možné naložit to nejobyčejnější co na zahradě najdeme, kopřivu. Nasekejte si je a naložte na tři týdny do kýble s vodou, ten uzavřeme, aby směs neměla přístup vzduchu. Za tři týdny je hotovo. Nálev ale řeďte minimálně jedna ku jedné. Je velmi silný a nezředěný by nám mohl rostlinky naopak spálit, což logicky nechceme.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz