Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nejlepší rajčata jsou ta, která si vypěstujete. Zkuste to od semínka

Nejlepší rajčata jsou ta, která si vypěstujete. Zkuste to od semínka

26.3.2021 - redakce Babinet.cz

Na to, abychom dávali rajčata do země, máme přesně dva měsíce. Vysazovat bychom je totiž měli takzvaně po zmrzlých. To znamená v dubnu po svátcích Pankráce, Serváce a Bonifáce. A jak na to, když jste to ještě nikdy nezkoušeli?

fotografie: Freepik

Základem je pořídit pařníčky nebo truhlíčky do nichž budeme provádět samotný výsev. K tomu si pořiďte také vhodný substrát. V obchodě je na takovém substrátu napsáno „pro výsev a množení“. Existuje také speciální na rajčata.

K tomu si kupte ještě semínka. Zvolte takovou odrůdu, kterou máte rádi. Je jich široké spektrum. Ať už jsou to velká rajčata, cherry, žlutá, zelená nebo černá. Na co si však vážně musíte dát pozor je, abyste si nekoupili nějaká příliš velkoplodá. U býčích srdcí a podobných druhů totiž hrozí, že vám nevyrostou, neuzrají nebo zplesniví.

Rezistentní vůči plísni

Fajn je také rovnou volit odrůdu vůči plísni rezistentní. Tím se vám zvýší pravděpodobnost, že se doopravdy dočkáte chutných plodů. Plíseň je totiž asi to nejhorší co rajská jablíčka může postihnout.

Jakmile začnou plesnivět listy, stonky, nebo plody, tak existuje velká šance, že vám nepříjemné onemocnění této zeleniny postihne všechny keříčky.

Výsev

Jednotlivá semínka vyséváme alespoň centimetr od sebe. Ideální je použít k tomuto úkonu pinzetu. Semínka jsou totiž opravdu malinkatá a do prstů se uchopují velmi špatně.

Jednotlivá semínka vždy lehce zatlačíme pod zem. Stačí tak dva milimetry a překryjeme je, aby byla schovaná a neležela na povrchu. Vršek pařníčku pak uzavřeme. Provádíte-li výsev do truhlíku, pak jej přetáhněte fresh folií. Vršek zakropte. Ideální je rozprašovač, tím semínka nevyplavíte.

Osetý pařníček nechte někde na okně. Potřebuje totiž světlo a teplo. Jakmile rostlinka vyroste, sundejte svrchu freshfolii. Zalévat bude potřeba tak obden. Dál používejte rozprašovat. Rajčata přesazujeme v ideálním případě do kelímků od jogurtů po jednom nebo po dvou ve chvíli, kdy jim vyrostou druhé lístky.

napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz