Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Varovné příznaky chronické žilní nedostatečnosti

Varovné příznaky chronické žilní nedostatečnosti

25.3.2021 - redakce Babinet.cz

Chronická žilní nedostatečnost neboli insuficience (insuficientní = nedostatečný, oslabený) je způsobena dlouhodobým narušením odtoku žilní krve z dolních končetin. V současné době se jedná o zdaleka nejčastější příčinu onemocnění nohou.

fotografie: Stocksnap.io

Proč dochází k hromadění krve v nohách?

Pokud je vše v pořádku, je krev z nohou odváděna žilami zpět k srdci proti zemské přitažlivosti. Umožňuje to svalová pumpa a systém žilních chlopní, který brání tomu, aby krev v důsledku gravitace proudila zpět. To je však možné jen tehdy, je-li zdravá žilní stěna (pevnost se snižuje věkem a v důsledku dědičného zatížení) a je-li pevná vazivová tkáň, která žíly obaluje. Dojde-li k tomu, že je některá nebo více složek tohoto systému nefunkční, nastává v tkáňovém a cévním systému městnání krve a dostavují se typické příznaky chronické žilní nedostatečnosti:

  • unavené a těžké nohy s otoky
  • noční křeče a pocity napětí
  • bolesti a mravenčení v nohách
  • kůže na dolních končetinách je hnědá a tvrdá

Pokud se tyto časné varovné příznaky neřeší, může se situace vyvinout až do stádia  otevřených (bércových) vředů na dolních končetinách.

Křečové žíly nejsou jen kosmetickým problémem

Jedním z nejviditelnějších projevů chronické žilní nedostatečnosti jsou tzv. křečové žíly. Jak vznikají? Čím pomalejší a nedokonalejší je transport krve v žilách, o to je větší tlak působící na žíly. Tenké žilní stěny se pak v důsledku zvýšeného tlaku roztahují, takže se žilní chlopně  nemohou uzavírat. To vyvolá další městnání v tkáních a v cévní soustavě. Vznikají metličkové žilky a křečové žíly, které nejsou v žádném případě pouze kosmetickým problémem a neměly by být bagatelizovány. Při včasné a správné péči  je možné jejich rozvoj zastavit nebo oddálit.  Zvlášť obezřetní by měli být všichni, kteří mají dědičné zatížení.

 

zdroj: VFN Praha

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz