Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Index tělesné hmotnosti je neúprosný. Při jeho vysoké hodnotě hrozí zdravotní rizika

Index tělesné hmotnosti je neúprosný. Při jeho vysoké hodnotě hrozí zdravotní rizika

25.3.2021 - redakce Babinet.cz

Také vám v posledních měsicích Body Mass Index, neboli index tělesné hmotnosti, nepříjemně vyšplhal nahoru? Tíží vás přebytečná kila, cítíte se unavení a bez energie? Co vám hrozí při jeho vysoké hodnotě.

fotografie: Freepik

Body Mass Index je neúprosný. Číselná stupnice vždy ukazuje přesnou numerickou hodnotu, která jednoznačně říká, jak na tom s naší tělesnou hmotností jsme. BMI vypočítáme tak, že vydělíme svou tělesnou hmotnost v kilogramech svojí výškou, umocněnou na druhou.

Korelace mezi BMI a tělesným tukem je poměrně silná, ale i když dva lidé mají stejný BMI, jejich úroveň tělesného tuku se může lišit. Viz příklady níže:

- Obecně platí, že ve stejném BMI mají ženy obvykle více tělesného tuku než muži.

- Obecně platí, že ve stejném BMI mají starší lidé v průměru více tělesného tuku než mladší dospělí.

Pokud máte BMI v rozmezí 18,5 - 24,9, gratulujeme, jste v normě. Dostává-li se nad hodnotu 25, měli byste zpozornět, přivedli jste totiž svoje tělo do stavu mírné nadváhy.

BMI nad 25 znamená řadu zdravotních rizik, jako jsou například bolesti zad, kloubů, únava, hypertenze, dna, dušnost, cukrovka nebo onemocnění žlučníku. Obezita je pak klasifikována v případě, že BMI vyšplhá nad 30. V takovém stavu se zdravotní potíže výrazně zhoršují a naše pohlavní hormony si dělají, co chtějí, dostávají se do abnormálních hodnot a v těle pak způsobují pořádný nepořádek.

Vyšší BMI není nemožné zkrotit, musíme jen vědět, jak na něj. Po zimě se často zvýší a pak je důležité, abychom ho dostali opět do normy.a trvale dodržovali životní styl, minimalizující potenciální zdravotní rizika.

BMI si nechte odborně změřit nutričním terapeutem či lékařem na lékařském přístroji, který do finálního výsledku kromě tělesné výšky a váhy zahrne také další ukazatele jako procento tělesného tuku, viscerálního tuku, kosterní svaloviny a vypočítá hodnotu klidového metabolismu. Informujte se, co vše vám hrozí v případě vysokého BMI.

Stupnice BMI

18,5 - 24,9 norma

25,0 - 29,9 nadváha nízká až lehce vyšší

30,0 - 34,9 obezita 1. stupně zvýšená

35,0 - 39,9 obezita 2. stupně (závažná) vysoká

40,0 a více obezita 3. stupně (těžká) velmi vysoká

 

napsala Renáta Řeháková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz