Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  První jarní den máme za sebou, ale pozor na prostuzení

První jarní den máme za sebou, ale pozor na prostuzení

22.3.2021 - redakce Babinet.cz

Právě začalo meteorologické jaro, sluníčko svádí k tomu vytáhnout jarní modely, ale počasí dokáže stále ještě překvapit nepříjemným chladem a přeháňkami. Je docela složité se vhodně obléknout a lehce tak dojde k prostuzení, které může být na počátku mnoha zdravotních komplikací, z nichž nejčastější jsou infekce dýchacích cest a zánětlivé onemocnění močového měchýře.

fotografie: Freepik

Zánětlivé onemocnění močového měchýře může mít různý původ, ale má stejný klinický obraz. Vyskytuje se buď samostatně, nebo probíhá současně se zánětem jiného orgánu, např. prostaty nebo ledvin. Nejčastěji se projevuje obtížemi, jako je pálení a řezání při močení, častým močením po malých dávkách, mnohdy spojeným s citlivostí až bolestivostí. Také může být přítomna krev v moči v důsledku překrvení sliznic, nebo moč zapáchá a je hnisavě zkalená.

Včasná pomoc!

V případě výše uvedených projevů by měl pacient zvýšit příjem nedráždivých tekutin, nejvhodnější je pít nesycenou vodu nebo urologický čaj, radil bych vyhnout se kávě a kyselým nápojům – džusům apod. Pacient může užít i léky proti bolesti, ale především je nutné navštívit praktického lékaře, který odebere moč a odešle ji na bakteriologické vyšetření. Tím se většinou odhalí patogen, který stav vyvolal. Případně lékař odešle pacienta na specializované pracoviště k dalšímu vyšetření. Pokud se s léčbou onemocnění močových cest začne včas, někdy se obejde i bez nutnosti nasadit antibiotika. V žádném případě však není vhodné oddalovat zahájení léčby, a to především kvůli hrozícímu riziku přestupu infekce na horní močové cesty.

Co používaly naše babičky?

Vzhledem k narůstajícímu počtu alergií na antibiotika se stále častěji využívají alternativní způsoby, jako je například okyselení moči při užívání brusinkové šťávy, extraktu z brusnice, nebo plodů brusinky velkoplodé. Tento způsob léčby, zvláště u opakovaných problémů vychází z poznatků, že se brusinky pomáhají udržovat vrstvu, chránící výstelku močového měchýře před toxickými látkami v moči a spolu se svým kyselým pH se zásadně podílí na obranyschopnosti močového ústrojí. Narušení výstelky močového měchýře je spojeno s rizikem vzniku onemocnění, ke kterým patří běžné záněty, ale v neposlední řadě také možnost vzniku karcinomu močového měchýře.

Tato původně lidová léčba si našla hojně zájemců nejen mezi pacienty, ale také mezi lékaři a to díky dobrým výsledkům bez významnějších vedlejších účinků.

Zdroj: VFN Praha

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Mirka21
24.3.2021 17:20

Já vužívám babských rad a nedám dopustit na jakoukoli přírodní verzi antibiotik, koření, čaje, co si umím sama vyrobit nebo phytoxan

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz