Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Příčinou nadváhy či obezity může být i alergie na některé potraviny

Příčinou nadváhy či obezity může být i alergie na některé potraviny

21.3.2021 - redakce Babinet.cz

Jsou potraviny, po kterých se necítíte dobře? Máte nadváhu nebo jiné zdravotní problémy, jejichž příčinu si nedovedete vysvětlit?  Důvodem může být potravinová intolernace a problémy trávicího traktu.

fotografie: Freepik

Aby bylo možné tyto problémy řešit, je dobré si říci alespoń něco málo z teorie o možných příčinách a následného řešení tohoto problému. Věříme, že naše poznatky z této oblasti budou přínosnou informací i pro vás.

Jaké jsou funkce zdravého trávícího traktu?

Zdravý trávicí trakt a soustřeďme se především na střevo, má mnoho rozličných funkcí.Dochází zde ke trávení potravy, malé částice stravy jsou absorbovány a poté přeměňovány na energii. Vitamíny a minerály jsou transportovány do krevního oběhu, střevní trakt přispívá k detoxikaci organismu a zde přítomné imunoglobuliny a protilátky představují první obrannou linii organismu.

Co se stane, když střevo řádně nefunguje?

Syndrom zvýšené propustnosti střeva / Leaky gut syndrom/ představuje chorobný stav, kdy se mezi jednotlivými střevními buňkami střevní sliznice vytvoří velké prostory. Přes tyto „ díry“ mohou do krevního oběhu pronikat bakterie, toxiny a částice jídla, které by se zde normálně nedostaly. Velké molekuly potravy a toxické látky ale do krevního oběhu nepatří, proto se naše tělo brání a výsledkem celého procesu je produkce protilátek nejen proti těmto částicím, ale také proti zdravým tkáním našeho těla. Čím častěji jíme určitou potravinu, na kterou naše tělo vytváří protilátky, tím se imunitní reakce více stupňuje až může vyústit v řadu závažných onemocnění.

Jak se problém v trávícím traktu může projevovat?

Potravinová alergie je proces, zprostředkovaný IgE protilátkami proti proteinům obsaženým v potravě. Tato reakce se projevuje velice rychle po požití dané potraviny a tudíž ji brzy objevíme.

Potravinová intolerance – tento proces je velice obtížné rozpoznat, protože se neprojevuje tak nápadně, je více skrytý a často je velice těžké poznat ho i intuitivně. Vzniká v důsledku tvorby protilátek proti jistým potravinám.

Potraviny, které vyvolávají alergii nebo intoleranci, se mohou stát příčinou mnoha onemocnění spojených s trávicím systémem a trávením, ale i mnoha dalších onemocněních, která na první pohled nemají s trávicím traktem nic společného.

Jaká onemocnění mohou být spojena s potravinovou intolerancí ?

Dermatologické onemocnění / 16%/ : akné, atopický ekzém, psoriáza, urtikaria, různé formy svědění a pálení kůže

Gastro-intestinální trakt : / 50%/ bolesti břišního původu, zácpa, průjmy, syndrom dráždivého tračníku

Neurologická onemocnění : /10%/ bolesti hlavy a migrény, závratě

Respirační onemocnění /10%/: astma, rýmy, obtíže s dýcháním. Tyto případy mohou být spojeny s alergickým procesem

Psychiatrická onemocnění /11%/ : úzkosti, depresivní stavy, únava, a hypeaktivita u dětí

Kloubní onemocnění : artritidy, fibromyalgie / bolesti svalů a vazů/, otoky kloubů

Potravinové intolerance a obezita : je vědecky dokázáno že vyloučení problémových  potravin vede u obézních lidí, kteří nereagují na různé druhy diet, k snižování nadváhy. Zlepšení celkového stavu a všech těchto onemocnění je pozorováno mezi polovinou a dvěma třetinami těchto onemocnění.

Proto je test na potravinové intolerance indikován jako základní vyšetření před započetím terapie obezity, neboť prosté vyloučení některých potravin z diety může výrazně zlepšit náš celkový zdravotní stav.

A obecně zase platí 2400 let staré Hippokratovo tvrzení : „ Nechť strava je Tvým lékem „

Můžeme tento stav léčit a jak?

Terapií tohoto stavu je úplné vyloučení potraviny či potravin, které představují hlavní alergen.

Dále je nutné střevo opravit. Využívají se speciální látky, které dokáží nejen upravit trávení ale i zrekonstruovat porušenou střevní integritu - zvýšenou propustnost střeva.

Test potravinové intolerance

Test potravinové intolerance testuje 96 druhů potravin.

Výsledkem testu je doporučení potravin které můžeme jíst bez omezení a zároveň doporučení těch, které bychom měli úplně vyloučit.

Vyšetření se provádí z krevního séra.

 

Zdroj: FN Motol

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz