Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Sucho v ústech. Banalita, nebo vážný problém? Nepodceňujte to

Sucho v ústech. Banalita, nebo vážný problém? Nepodceňujte to

20.3.2021 - redakce Babinet.cz

Rozumný člověk většinou s banalitami k lékaři nechodí.Někdy je však těžké i pro lékaře rozeznat, jestli zdánlivě bezvýznamný příznak není prvním projevem závažnějšího chorobného stavu. takovou relativně všední věcí je pocit sucha v ústech, nebo žízeň.

K vyřešení tohoto problému většinou stačí pohár obyčejné vody, a to hlavně v letním horku, nebo po fyzické námaze. Horší už to bývá, když se jazyk lepí na patro ze strachu nebo nervozity, například před zkouškou. Po překonání této psychické zátěže se ale všechno zlepší a na oslavu úspěchu nebo neúspěchu je žízeň možné zahnat pohárem lahodného moku.

fotografie: Freepik

Jsou ale případy, při kterých ani velké množství vody žízeň neuhasí. Tehdy by měl lékař zpozornět a určitě odebrat pacientovi krev k laboratornímu vyšetření. Výsledky potom často potvrdí diagnózu cukrovky. Po nasazení diety a léčby prášky, se stav většinou upraví. Občas se ale pacient nevyhne několika dnům stráveným na nemocničním lůžku.

U lidí s rakovinou dutiny ústní je někdy nutné nádor ozařovat paprsky, které se aplikují přímo do postižené oblasti. Při tomto léčebném postupu se ale zničí slinné žlázy, takže nemocný má stále sucho v ústech. Nedostatek slin mu znemožňuje spolknout sousto a mluvit bez toho, aby necítil bolest. Nakonec se tito lidé neobejdou bez neustálého svlažování dutiny ústní.

Slinné žlázy mohou být poškozené i zápaly. Takovou chorobou je například Sjögrenův syndrom, který se projevuje zápalem slinných a slzných žláz. Nemocným tak kromě slin chybí i slzy, takže se u nich opakovaně objevují i zápaly rohovky, které mohou vést až k jejímu poškození nebo zničení. Tato diagnóza se dá potvrdit velmi jednoduchou zkouškou. Při té se vyšetřované osobě vloží do úst kousek filtračního papíru a sleduje se, kam až postoupí hranice slin.

Nakonec pár slov pro uklidnění. Pravděpodobnost, že budete mít žízeň z nějakého medicinsky závažného důvodu, je velmi malá. Většinou se stačí pořádně napít.

 

napsala Renáta Řeháková

zdroj: VFN Praha

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Mirka21
24.3.2021 17:48

Když si nejsem jistá, tak si preventivně vezmu phytoxan jako přírodní antibiotikum, problém pak většinou odezní

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz