Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Postcovidový syndrom – jak ho poznat a co nejrychleji poslat do věčných lovišť?

Postcovidový syndrom – jak ho poznat a co nejrychleji poslat do věčných lovišť?

18.3.2021 - redakce Babinet.cz

Prodělali jste covid-19, ale stále se ani po několika týdnech nebo i měsících necítíte dobře? Pak možná trpíte tzv. postcovidovým syndromem.Tak začali lékaři nazývat komplikace spojené s proděláním onemocnění covid-19. Jak postcovidový syndrom poznat? A kam se obrátit pro pomoc?

fotografie: Adobe Stock

Následky covidu

Postcovidové komplikace se nevyhýbají ani pacientům, kteří měli lehký průběh nemoci. Některé výzkumy tvrdí, že mezi těmito lidmi je pacientů s postcovidovým syndromem dokonce víc. Jakými způsoby se tento syndrom může projevovat?

Dušnost

Dušnost patří mezi nejčastější následky covidové infekce, a to i u pacientů s mírným průběhem. I přes dobrou fyzickou kondici před nemocí jim teď může dušnost komplikovat i tak běžné činnosti, jako je třeba chůze do schodů.

Pokud se v tomto příběhu poznáváte, rozhodně se obraťte na svého praktického lékaře, který vás pravděpodobně pošle na specializovanou plicní ambulanci.  Pokud uvažujete o změně svého praktika nebo ho vůbec nemáte, můžete se registrovat na MOJE AMBULANCE a mít praktického lékaře, na kterého se můžete spolehnout.

fotografie: Adobe Stock

Únava a málo energie

Slabost a úbytek energie trápí údajně až 10 % všech nakažených klidně i několik měsíců po vyléčení. Únava v drtivé většině případů časem odezní, pokud se ale cítíte velmi slabí, až malátní, určitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Bolest kloubů

Bolestivost kloubů může spustit jakákoliv virová nebo bakteriální infekce. A jiné to není ani u covidu.

Určitě jste už slyšeli o revma, neboli revmatoidní artritidě, která bolest kloubů způsobuje. Jde o onemocnění imunitního systému, kdy buňky imunitního systému napadají kloubní výstelku a tím vznikají zánětlivá postižení napadeného kloubu. Jestli můžete revma onemocnět i vy a jak mu předcházet, si můžete přečíst tady.

Úzkost a deprese

Covid neohrožuje jen psychické zdraví, ale bohužel představuje zátěž i pro naši psychiku. Mohou se objevovat úzkosti nebo deprese, které mohou spustit sekundární problémy, jako je třeba vypadávání vlasů. Dobrou prevencí je častý pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek pohybu a pozitivní přístup k životu. Někdy je ale potřeba odborná pomoc. Rozhodně se ji nestyďte vyhledat, psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické.

fotografie: Adobe Stock

Ztráta čichu a chuti

Už od počátku pandemie se ztráta čichu, potažmo i chuti, řadí mezi hlavní příznaky infekce covid-19. Méně se ale mluví o tom, že někteří pacienti čekají na návrat těchto smyslů třeba i půl roku. Ve vzácných případech se dokonce nemusí vrátit vůbec. Na základě těchto zkušeností vznikají v České republice specializovaná centra, která poskytují poradenství takto postiženým pacientům.

Pro návrat čichu je důležité provádět pravidelná čichová cvičení. Ideální je čich cvičit dvakrát denně, a to 5 minut ráno a večer. Lékaři doporučují k čichovému cvičení používat 4 různé vůně – růži, citron, eukalyptus a hřebíček. Jejich rozmanitost se postará o dostatečnou stimulaci čichových receptorů. Pokud se ztrátou čichu bojujete, kupte si esenciální oleje těchto vůní, přelejte je do neoznačený lahviček a dvakrát denně k nim čichejte a zkoušejte vůně rozeznávat.

K rychlejšímu návratu čichu pomáhá i konzumace dostatku vitamínu C. Potravin, ve kterých ho najdete, je celá řada. A nebojte, předávkovat se jím nejde. Tak s chutí do toho!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz