Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zneužívání projímadla jako hubnoucího prostředku je velice nebezpečné a hrozí velké zdravotní problémy

Zneužívání projímadla jako hubnoucího prostředku je velice nebezpečné a hrozí velké zdravotní problémy

17.3.2021 - redakce Babinet.cz

Projímadla skutečně nepomáhají hubnout, jelikož vylučování nestráveného jídla není to samé jako vylučování nadbytečného tělesného tuku. Používání projímadel může vést k dehydrataci a ochuzování těla o minerály a je tedy velice rizikové. Tento styl hubnutí je na úrovní poruch potravy, jako je mentální anorexie či bulimie.

fotografie: Freepik

Je potřeba si uvědomit, co všechno vašemu tělu hrozí, když ho budete dlouhodobě zatěžovat projímadly. Mezi hlavní problémy patří silná dehydratace, ochuzování těla o minerály a vitamíny, dojde ke snížení množství draslíku v těle. Můžete si poškodit ledviny a vede k ochabnutí střevní sliznice a zhoršené funkci střeva. Po čase nastupují silné bolesti, vyprazdňování se pro vás stane nesnesitelným. Postupně také roste tolerance, tudíž nutně dochází ke zvýšení dávky, aby bylo dosáženo stejného účinku a dochází k poškození slizniční nervové pleteně, které obvykle není plně vratné.

Obecně je dobré, se projímadlům vyhnout. Jak vlastně fungují a k čemu jsou určena

Projímadla jsou léky k urychlení vyprazdňování. Některá jsou dnes volně ke koupi v lékárnách. Jejich podávání má ale značná úskalí. Osobám postiženým zácpou sice přinášejí okamžitou úlevu, ale při dlouhodobém užívání celou defekaci naopak znesnadňují.

Většina projímadel funguje tak, že zvyšují obsah vody ve stolici. Ta tím získá na objemu a to podnítí střeva k usilovnější prácí. Z tohoto pohledu je potom vhodné, když potrava obsahuje dostatek vláknin. Ty do sebe natáhnou vodu a nabobtnají.

Přiměřeným důvodem k požití projímadla je nutnost vyčistit střeva, například před koloskopii nebo chirurgickým zákrokem v dutině břišní. Jiným důvodem jsou bolestivé trhliny v oblasti rekta. Nikdy není ale správné, když po projímadlu sáhne jinak zdravý člověk.

Před těmito léky by totiž při léčbě zácpy měla mít vždy přednost režimová opatření. Jde hlavně o nastolení určité pravidelnosti stravovacího režimu. Dále je potřeba dbát na řádný pitný režim, dostatek vláknin a pohybu. Teprve při nezdaru těchto metod je možno předepsat na dobu co nejkratší to nejšetrnější projímadlo.

V úvahu připadají nejrůznější rostlinné preparáty, jako lněné semínko nebo odvar ze senného lusku. V lékárně člověku nabídnou celou řadu dnes hojně reklamovaných projímadel. Svou službu udělá i obyčejný glycerínový čípek.

Při dlouhodobém používání těchto léků se ale naruší přirozený reflex, kdy po požití jídla má dojít i k vyprázdnění. Zároveň hrozí dehydratace a rozvrat minerálního metabolismu z příliš velkých ztrát tekutin. Těhotné by se těmto preparátům měly vyhnout na sto procent. Nikdo jim totiž nezaručí, že takto nemůže dojít k poškození dosud nenarozeného dítěte.

napsala Renáta Řeháková

zdroj. interní kliniky pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz