Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak správně sázet ovocné i okrasné stromy. Výsadbovou jámu nepodceňte

Jak správně sázet ovocné i okrasné stromy. Výsadbovou jámu nepodceňte

11.3.2021 - redakce Babinet.cz

Výsadba stromů ovlivňuje nejen život vlastních dřevin, ale také celé naší zahrádky. Musíme dobře přemýšlet nad tím, kam je umístíme, kolik jich kam umístíme a co to ro zahrádku znamená do budoucna. Nemůže se jednat o nahodilé vysazování, tak jak se nám zlíbí. Jednoduše, musíme trochu uvažovat do budoucna.

fotografie: Freepik

Stromy a keře měly být vysazené už na podzim. Teď to děláme spíše, protože jsme to na podzim nestihli. Nějaký extrémní problém to není. Jen je třeba mít na paměti, že musíme dřevinám dopřát mnohem větší zálivku a také četnější zálivku, než normálně.

Zkracování

Před samotnou výsadbou zkracujeme rostlinám kořeny. Odstraníme všechny poškozené, zaschlé nebo namrzlé kořínky, aby nám pak v zemi nezahnívaly. Úměrně tomu zkracujeme také všechny slabé kořeny, aby nám nový bal tvořil kompaktní, pravidelný tvar.

Ani hluboko ani nízko

Při výsadbě je také zapotřebí dát pozor na to, jak hluboko stromek nebo keř sázíme. Nesmí být příliš hluboko, rostlina by nám pak kořenila ze samotného kmínku a to nechceme. Oddálilo by nám to plodnost stromku. Stromky zasazené nízko zase trpí suchem.

Správně zasazený stromek je tak hluboko, jak hluboko roste ve školce. Musíme počítat, že po slehnutí nakypřené půdy, do které sázíme, může rostlina slehnout s ní. Sázíme tedy vždy o něco výše.

Rybíz má výjimku

Oproti tomu například rybíz je nutné vysadit o deset centimetrů hlouběji, než jak rostl ve školce. Hlubší sadba totiž využije schopnost rybízu vytvářet větší množství kořenů i na jednotlivých větvičkách. Podobně je na tom angrešt, ten by měl jít také hlouběji.

Velká jáma

U sázení stromů i keřů je potřeba vykopat pořádnou jámu, kořeny by se neměly dotýkat jejího okraje. Rozměry jsou fajn v rozmezí 0,6 x 0,6 až 1 x 1 metr. Hloubka by pak měla být 0,3 až 0,6 metru. V trvale zatravněné zahrádce je fajn udělat o něco větší jámu.

Po výsadbě je žádoucí pořádná zálivka. Vodu lijeme do samotné vyhloubené jámy a poté také po zahrabání stromu do země. Na jednu dřevinu dáváme 10 až 15 litrů vody. A pak pravidelně zaléváme asi tak obden. Jednoduše hlídáme, aby stromek byl stále dobře zavlažený.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz