Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Rozšířené žilky aneb Jak bojovat se zarudlou pletí

Rozšířené žilky aneb Jak bojovat se zarudlou pletí

8.3.2021 - redakce Babinet.cz

Důvodem vzniku kuperózy neboli rozšířených žilek je celá řada. Dovedou jednoznačně pokazit dojem celistvé, sametové a zdravé pleti. Možná největším problémem onemocnění je fakt, že se informace o něm v médiích příliš neobjevují. Dočtete se o lupénce, ekzémech, dermatitidě, o nemoci motýlích křídlech, ale o problémech pleti s rozšířenými žilkami prakticky vůbec. Lidé tak problém téměř nedokáží identifikovat, zaměňují jej s „obyčejným“ zarudnutím pokožky, a tak jej ani nijak neřeší. Maximálně si nakoupí hutné krycí make-upy a korektory a aplikují na pleť, čímž řeší až samotný důsledek onemocnění, ale ne jeho základ, od kterého je třeba vždy začít. Dokážeme ale ve skutečnosti rozšířené žilky identifikovat a sledujeme důkladně naši pleť nebo ji jen odbydeme kosmetickou rychlovkou v podobě čištění a odlíčení, nanesení krému či séra a pak make-upu? Zjistěte, jak onemocnění vzniká a jak jej řešit.

fotografie: Freepik

Co znamená kuperóza?

Kuperózu lze charakterizovat rozšířením jemných žilek, které jsou viditelné na povrchu pleti, jedná se prakticky o popraskané vlásečnice, které prosvítají k povrchu pokožky. Nejčastěji se projevují v oblasti nosu, tváří, krku a dekoltu. Důvody vzniku nejsou dodnes zcela objasněny. Odborníci se jen domnívají, že ji může způsobovat dědičnost, postupné stárnutí pleti, časté slunění, ať už přímo na slunci nebo v soláriích, horké koupele, spálení od slunce, kouření, častá konzumace alkoholu a kávy, pikantní a ostrá strava, špatný krevní oběh, kožní problémy, záněty a porušení bariérové funkce pokožky a v neposlední řadě i vlivy prostředí, pobyty v příliš chladném nebo naopak příliš horkém počasí, a hlavně střídání teplot a vystavování tak pokožky výrazným šokům.

Rozšířené žilky můžeme na pleti zpozorovat ve velmi vysoké míře například v době konce zimy a začátku jara, a to i v případě, že po zbytek roku naše pleť nevykazuje problém. Může za to právě střídaní teplot a velké teplotní změny, na které v první řadě reaguje právě naše kůže. A co přesně se v jejích útrobách děje?

Střídaní teplot – v čem je problém?

Při pobytu venku, v chladném a mrazivém počasí dochází k tomu, že krev cirkuluje pomaleji a cévy se stahují. Je to dáno tím, že krev se stahuje, aby mohla zásobovat životně důležité orgány a udržela je ve správné teplotě. To poznáme i tak, že v zimě a mrazu je kůže rukou, ale i pleti bledší. Po příchodu do vyhřáté místnosti, do kanceláře nebo domů začíná krev opět cirkulovat po celém těle a stažené vlásečnice se musí vyrovnat s náhlým přílivem krve, která je opět rozšíří. Tento stav představuje pro stažené žilky doslova šok, některé jej nevydrží, praskají, zalijí se cirkulující krví a objevuje se kuperóza. Největší riziko pak přichází u osob s citlivou nebo narušenou pokožkou, pro které tento proces představuje další kožní problém. Ten někdy s postupem jara vymizí a může se objevit až opět při přechodu z léta do podzimu, někdy ale rozšířené žilky nemizí.

Jak na rozšířené žilky…

Problém s rozšířenými žilkami je třeba hned řešit. Většinou nefunguje přístup vyčkávání, že se vše vyřeší samo a vše postupně odezní. Naše první tendence bývá snaha o maskování za pomoci make-upu nebo korektoru, což není úplně špatné řešení, ale mělo by přijít až v závěrečné fázi péče o pleť.

Kosmetické ošetření

Především nesmíme zapomínat na správné ošetření a péči o pleť, především, pokud je stále vystavena střídání teplot, čemuž s ohledem na aktuální roční období nejsme schopni zamezit.

Za pomoci stravy

Naši pleť ovlivňuje přímo strava, což platí i v případě kuperózy. Pokud tímto problémem trpíme měli bychom v první řadě z jídelníčku vyřadit výrazně pálivá a kořeněná jídla. Je dobré dát rovněž pozor na horké pokrmy a jejich konzumaci ihned po dovaření nebo jejich naservírování na talíř. Takovéto stravování by mohlo náš aktuální stav jen zhoršit. Na rozšířené žilky neblaze působí i konzumace alkoholu a četné pití kávy, které se rovněž doporučují omezit.

Změnou životního stylu

Onemocnění je třeba přizpůsobit i vlastní životní styl. Pokud jsme se rádi slunili, je vhodné alespoň na nějakou dobu vystavování se slunečnímu záření omezit na co největší minimum a pleť zároveň chránit přípravky blokující UVA a UVB záření, což může být právě make-up.

Na nějaký čas bychom měli zapomenout i na návštěvu saun, včetně horké páry, které by rovněž nemusely mít pozitivní dopad. Na druhou stranu, totéž platí i pro návštěvu polárií, kde jsme pro změnu vystaveni opačným teplotním podmínkám a následný přechod do tepla by byl ještě výraznějším šokem.

Po určitou dobu se zároveň nedoporučuje pobyt na horách, kde na nás působí jednak mrazivé počasí, ale zároveň i sluneční paprsky. Právě toto prostředí se považuje za jedno z nejhorších pro naši pleť trpící na rozšířené žilky.

A samozřejmě, pokud je onemocnění natolik výrazné, omezuje nás, cítíme pálení a nezaznamenáváme zlepšení jeho stavu, je nezbytné navštívit dermatologa, který doporučí přesnou léčbu a péči. Někdy se totiž kuperóza může objevit na pozadí dalších kožních problémů a sami, bez odborných znalostí a diagnózy bychom ji neměli šanci zvládnout.

Hlavním a základním doporučením tak zůstává, nikdy stav své pleti a její atypické projevy nepodceňovat a nežít v domněnce, že se vše nějak vyřeší samo.

napsala LN

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz