Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Chcete pěstovat zeleninu ze starých semen? Udělejte si test klíčivosti

Chcete pěstovat zeleninu ze starých semen? Udělejte si test klíčivosti

7.3.2021 - redakce Babinet.cz

Ideální doba výsevu semínek pro předpěstování sazeniček je tady. Proto je důležité vyzkoušet také klíčivost semen. Určitě se totiž v domácnosti nejednoho zahrádkáře vyskytují třeba i několik let stará semena, u nichž není jasné, jakou kvalitu mají. Mimochodem semeno je živý organismus, který spí, je ve stavu klidu a čeká na vhodné podmínky, aby mohl vyklíčit, vyrůst a dát nám své plody. Chcete-li pozorovat celý ten zázrak od začátku, tak vám poradíme jak na to.

fotografie: Pixabay

Zahradničení není žádná legrace. Mnohdy jde o vědecký pokus s trochou alchymie, to třeba když se snažíme správně naředit hnojivo vytvořené z naložených kopřiv. Dneska si povíme něco ke klíčivosti semen.

Semínka z vlastní produkce

Určitě jste se už někdy pokoušeli vytvořit si vlastní semínka z oblíbených druhů, která se špatně získávají. Typický je příklad toho, kdy jste si v zahraničí koupili zajímavý druh rajčat, nebo vám někdo daroval: Kupříkladu pruhovou cuketu, jejíž semínka se špatně shánějí, nebo vůbec nejsou k dostání.

V takovém případě jste pečlivě vypreparovali a nasušili semínka do zásoby. Nyní s příchodem jara jste je vytáhli a přemýšlíte nad tím, že je vysejete. Takové osivo je mimochode také bio - pokud tedy nepoužíváte při pěstování nějakou chemii. Úplně stejně ovšem klíčivost můžete zkusit také u starších semen, která vám delší dobu ležela doma.

Jak na to?

Podle zahradnických manuálů bychom kvůli snadnějším výpočtům měli na test vzít 25, 50, ale ideálně 100 semen. Pokud ovšem třeba ani nemáte takové množství, postačí vám jich tak deset. Vezměte tácek nebo větší misku, vyložte ji ubrouskem a na něj pečlivě jedno vedle druhého rozložte semínka. Zavlažte je rozprašovačem a přetáhněte fresh folií.

Cibule, pórek, pažitka, okurky, cuketa a dýně lépe vyklíčí na tmavším místě a klidně až za 14 dní. Ředkvička, zelí, salát, hrách a fazole klíčí týden. Rajčata a papriky potřebují 14 dní. Nejdéle pak klíčí mrkev, celer a petržel, a to více jak 14 dní.

Po této době test vyhodnotíme. Osivo použijeme v případě, kdy nám vyklíčí většina, tedy 7 až 8 z deseti (20 z 25, 40 z 50 a 80 ze 100). Pokud nám vyklíčí méně semínek, dáváme je hustěji, nebo si pořídíme nová. Nevyklíčí-li žádná, osivo nepoužijeme vůbec.

Je jich škoda?

Jestliže nám je líto naklíčená semínka vyhodit, pak je můžeme opatrně pinzetou přendat z vlhčeného ubrousku do hlíny. Pokud se nám nepovede ulomit klíček, pak máme vysokou šanci, že z něj bude rostlinka vhodná k pozdější výsadbě.

Aktuálně ještě stále pro předpěstování můžeme vysévat papriky, i když nutno podotknout, že doba už pokročila. Březen (i začátek dubna) je opravdu ideálním měsícem pro výsev, takže na řadě jsou rajčata, všechny druhy bylinek, pórek, celer, kedlubny, různé druhy salátů, meloun, cuketu, všechny druhy dýní, lahůdkovou i drobnou cibuli a různé druhy květin.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz