Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Vejce jsou ideální zdroj bílkovin při redukci váhy

Vejce jsou ideální zdroj bílkovin při redukci váhy

5.3.2021 - redakce Babinet.cz

Vejce lze podle vědců považovat za, ideální potravinu. Má v sobě totiž obrovské množství živin a přitom obsahuje jen velmi málo kalorií (cca 80 kcal). Vejce obsahuje kromě vitamínů (A, B1, B2, B5, B6, B12, D, E a K), minerálů a lecitinu také velké množství proteinů (1 vejce pokryje cca 14 % procent denního příjmu bílkovin), které jsou bohaté na esenciální aminokyseliny, jež organismus potřebuje pro zdravý vývoj a obnovu buněk.

fotografie: Pixabay

Všichni to známe, vykoukne první jarní sluníčko a my si uvědomíme, že plavková sezóna se blíží. Ale co s přebytečnými kily, která se nám podařilo přes dlouhou zimu nabrat? Spousta z nás se pak zcela chybně uchýlí k drastické dietě a mučení v posilovně. Jenže ono se nic neděje a výsledek se nedostavuje, možná se váha dokonce zvyšuje. Chyba bude nejspíše ve špatně zvolené fyzické aktivitě a nevhodně sestaveném jídelníčku. Návodem k tomu, jak se zdravě dostat do formy a následně si ji udržet, je odborníky tolik opakované jedení 5x denně, omezení sacharidů a dostatečný příjem bílkovin.

Milované bílkoviny, vejce vítězí na celé čáře!

Stejně tak jako je pro stavitele nejdůležitější stavební materiál, pro lidské tělo jsou základním a nepostradatelným prvkem bílkoviny. Tím pádem je nutné, aby byly dostatečně zastoupené v naší stravě. Příjem kvalitních zdrojů bílkovin je pak ještě důležitější v případě držení redukční diety, kdy pokud máme snížený energetický příjem, tělo začne pokrývat své energetické potřeby právě bílkovinami. Ptáte se, jaké potraviny jsou ideálním zdrojem bílkovin? Máte-li na mysli rostlinné bílkoviny, které jsou výhodné především díky obsažené vláknině a nízkému množství tuků, pak jich nejvíce najdete v luštěninách a výrobcích z nich, jako je například sojové maso, tofu či tempeh. Jejich výživová hodnota je však nízká.

Druhým typem jsou bílkoviny původu živočišného. Jejich zdrojem je maso, zejména drůbeží, dále také mléčné produkty, šunka s vysokým podílem masa, ryby a také vejce, kterým se budeme dále věnovat.

Dle průzkumu amerického Rochesterova centra pro obezitu říkají, že snídání vajec pomáhá omezit energetický příjem během zbytku dne až o 400 kalorií.

napsala Renáta Řeháková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz