Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Jak se doma nezbláznit: 4 tipy na hry se psem, když nejste majitelem rodinného domu se zahrádkou

Jak se doma nezbláznit: 4 tipy na hry se psem, když nejste majitelem rodinného domu se zahrádkou

28.2.2021 - redakce Babinet.cz

Koronavirus vystavil každého člověka nelehké situaci. Výjimkou nejsme ani my, pejskaři. Současná pandemie limituje většinu aktivit, které bychom mohli s našimi čtyřnohými miláčky dělat, ať už kvůli vládním opatřením nebo přirozeným obavám. Zima je už dlouhá a zdá se, že nemáme moc možností, co se psem podnikat. Neměli bychom ale rezignovat úplně. I vevnitř se dá vymyslet spousta aktivit, jak zabavit sebe i psa.

fotografie: Spokojenypes.cz

Letošní zima byla opravdu dlouhá a tvrdá. Takové počasí jsme nezažili už dobrých deset let, ne každý si tak užívá obrovskou sněhovou nadílku, kterou nám příroda letos připravila. V kombinaci se současnou pandemií, kdy jsou uzavřeny hotely, vleky i restaurace se nám navíc seznam potenciálních aktivit značně zužuje. Je samozřejmě dobré se jít občas protáhnout a vyrazit se svým psem na delší procházku, abychom nezlenivěli - my ani naši mazlíčci. Zároveň je ale přirozené, že spoustu času teď trávíme doma, což mnohým z nás může způsobovat různé potíže - od nudy po vážné deprese. Abychom se z toho nezbláznili, připravili jsme pro vás několik tipů na hry nebo jiné zajímavé aktivity, které můžete v poklidu provozovat u vás doma a zabavit tak sebe i svého psa.

  1. Aport

Aportování máme spojeno především s venkovním prostředím. Bez problémů ho ale můžeme zkusit i vevnitř. „Výborné je to pro mladší psy, kteří začínají s cvičením. Doma je totiž nevyrušují téměř žádné vnější podněty a oni se tak mohou soustředit jen na svůj úkol”, radí expertka Zuzana Novotná ze Spokojeného psa. „Musíte ale dát pozor, abyste nic nerozbili a nezničili, vhodné je použít například měkčí gumový míček nebo házecí přetahovadlo,” dodává Novotná.  Kdyby náhodou někdo tuto činnost neznal, aportování probíhá tak, že psovi házíme určitý předmět (např. míček) a on nám ho na povel “aport” nosí zpátky. Cvičíte tak jeho poslušnost a zároveň se u toho výborně zabavíte.

  1. Na schovávanou

Každý pes má svou oblíbenou dobrotu, které se nemůže nabažit, mohl by jí sníst tuny a stejně by neměl dost. Pokud chcete udělat rituál její konzumace trochu zábavnější, pokaždé ji psovi schovejte, aby ji musel vyčmuchat. Ze začátku na nějaké jednoduché místo, postupně mu to můžete dělat těžší a těžší. Hafan si procvičí své smysly, na konci dostane odměnu a vy se alespoň na chvíli odreagujete při pozorování jeho více či méně zdařilých pokusů.  „Pro zvídavé pejsky je skvělou hračkou hlavolam pro psy, který v sobě skrývá pamlsky. Hlavolamy jsou zároveň skvělou edukační pomůckou, rozvíjí jejich přemýšlení a šikovnost.” říká Zuzana Novotná z e-shopu Spokojenypes.cz

Závody na schodech

Máte doma schodiště? Pokud ano, můžete zkusit na pochopení jednoduchou, ale zároveň fyzicky vysilující aktivitu. Vy i váš pes se u ní pořádně zapotíte a vyplavíte tak ze sebe alespoň část narůstajícího stresu. Je to jednoduché, budete s vaším psem závodit po schodech nahoru. Dolů pak vždycky seběhnete v klidu, abyste neuklouzli a trochu si odpočinuli. Můžete zkusit také skákat - po jedné noze nebo i snožmo. Uvidíte, že váš chlupáč si běhání po schodech zamiluje a i vy pak budete mít známý příjemný pocit z fyzické aktivity, která nám dnes tolik schází.

  1. Překážková dráha

Máte rádi dostihy? Chvíle, kdy kůň uhání po travnaté zemi, přeskakuje vodní příkop nebo jiné překážky? Udělejte si malé dostihy doma! Postavte vašemu psovi malou překážkovou dráhu. Pro stavbu překážek můžete využít cokoliv - od knížek přes oblečení až po nábytek. Překážky navíc můžete různě měnit a případně i ztěžovat. Váš pes bude z překážkové dráhy nadšený a vy si na chvíli odpočinete od práce.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz