Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vaše orchidej chřadne či málo kvete? Jakých chyb se vyvarovat, aby se jíi dařílo

Vaše orchidej chřadne či málo kvete? Jakých chyb se vyvarovat, aby se jíi dařílo

21.2.2021 - redakce Babinet.cz

Orchidej i přes vaši veškerou péči spíše vadne, chřadne, bledne a celkově se jí evidentně nedaří. Přemýšlíte, kde děláte chybu? Pročtěte si naše desatero správné péče o orchidej a hned budete vědět, jaký detail vám například unikl.

fotografie: Freepik

 • Jasné místo, přímý sluneční svit ne

Orchidej by rozhodně neměla stát v nějakém temném koutě, kam se celý den slunce ani nepodívá. To pro orchidej to pravé ořechové zcela jistě není. Ale na druhou stranu byste ji ani neměli vystavovat přímým slunečním paprskům, byť v dobré víře, že chcete orchideji dopřát. Ostré sluneční paprsky mohou rostlinku popálit. A to platí i pro kořínky.

 • Průhledný květináč

U kořenů zůstaneme i v tomto případě. Kořeny orchidejí nutně potřebují světlo, kterého se jim v neprůhledných květináčích nikdy nedostane. Ale opět pamatujte na slunce. V průhledném květináči se na přímém slunci kořeny spálí, než řeknete švec.

 • Orchidej nekupujte v zimě

U zimního nákupu orchidejí může nastat hned několik problémů, jejichž dopady se objeví později. Přelité orchideje se u prodejců mnohdy skladují v nehostinných podmínkách a v příliš chladných místnostech. Když pak během zimního nečasu nesete nechráněnou orchidej domů, ani to pro ni není dobré.

 • Odstátá, nebo dešťová voda

Orchidej je dobré zavlažovat odstátou, nebo dešťovou vodou. Vodu z kohoutku údajně nesnáší orchideje vůbec dobře. Vždy dbejte hlavně na to, aby se voda nedostala do srdíčka, čili do středu rostliny, odkud vyrůstají nové listy. Voda v srdíčku většinou znamená jistou hnilobu.

napsala jsme také Naprostá bomba pro odkvetlou orchidej. Obyčejná banánová slupka zaručí nekonečné kvetení

 • Ani teplo, ani zima

Co se orchidejí týče, neměla by teplota nikdy klesnout pod 13-14 stupňů. Teplota stanoviště orchideje by se jinak přes den měla pohybovat kolem 20 stupňů a v noci pak o 4-5 stupňů méně.

 • Na orchidej nikdy nesmí foukat

Skutečně veliký pozor si dejte na průvan. Ten pro rostlinu není vůbec vhodný.

 • Hnojiva, která jsou orchidejím přímo určená

V prodeji je mnoho speciálních hnojiv, která jsou určená orchidejím. To jsou hnojiva, která zajímají vás. Nechte si v prodejně klidně poradit i odborníkem, protože u hnojení orchidejí se nevyplatí experimentovat.

 • Větší květináč

Když zpozorujete, že kořeny orchideje mají málo místa, neváhejte s přesazením. Kořínky potřebují svůj prostor.

 • Čisté listy

Pozornost věnujte i listům. Nánosy prachu nejsou pro orchidej zrovna dvakrát prospěšné. Listy proto otírejte lehce navlhčeným hadříkem.

 • Pozor na zimní zálivku

V zimě buďte se zálivkou opatrní. Když se spojí chlad a neúměrná zálivka, může to pro vaši orchidej být konečná.

napsali jsme také Dokonale jednoduchý tip, jak zaručeně rozkvést orchidej. Stačí obyčejný česnek

napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz