Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Vše co potřebujete vědět o fixních rovnátkách

Vše co potřebujete vědět o fixních rovnátkách

17.2.2021 - redakce Babinet.cz

Rovné zuby jsou základem pěkného úsměvu, ale nejen to, jsou také zodpovědné za zdraví ústní dutiny. Pokud tedy najdete nějakou tu nerovnost, stojí za to, se jí zbavit. Velmi často se k tomu používají fixní rovnátka, pojďte se podívat, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto postupu.

Konvenční (fixní) rovnátka, nebo také rovnátka napevno, jsou v současné době nejpoužívanějším typem rovnátek. Zámky se lepí na vnější strany zubů a poté se do nich gumičkami upevňuje ortodontický drát, který v průběhu léčby narovnává zuby do správné polohy. Tyto zámečky bývají kovové, keramické či safírové.

fotografie: Shutterstock

Fixní rovnátka jsou obecně vhodná pro léčbu většiny zubních vad. Využívají se především k léčbě menších i větších vad, úpravě chrupu dětí, které už mají prořezané všechny zuby a úpravě chrupu mládeže i dospělých.

Fixní rovnátka se skládají z několika částí

  • drát – důležitá část konvenčních rovnátek působí na pohyb zubů
  • zámečky – připevňují se na vnější část zubů a také rozhodují o tom, jak moc viditelná rovnátka budou. Vyrábí se z kovu, keramiky nebo safírů. Velmi důležité je dbát na to, aby zámečky dobře držely.
  • gumičky – liší se podle účelu. Nejčastější funkcí je uchycení drátku v zámečcích. Gumičky mohou také spojovat horní a dolní čelist a vytvářet tak vnitřní tah.

Při pravidelných kontrolách se tyto části kontrolují a pravidelně vyměňují. V případě potřeby se však mohou měnit i mimo plánované návštěvy.

Než začnete nosit rovnátka

Samotnému nasazení rovnátek předchází období příprav. Čeká vás kolečko, které se skládá z vyšetření, stanovení plánu a přibližné ceny, rentgenů, otisků a přípravy chrupu. Před nasazením fixních rovnátek je možná i případná extrakce některých zubů.

Doba léčby

Doba, po jakou budete nosit rovnátka, se odvíjí od závažnosti léčby a skládá se zejména ze dvou hlavních fází:

  • Aktivní léčba – doba nošení fixních rovnátek
  • Retence – udržovací fáze (stabilizace narovnání zubů)

Rozdělení fixních rovnátek

Fixní rovnátka se rozlišují podle typu zámečků, které se používají na přichycení ortodontického drátu.

  • kovové – zámečky z kovu jsou nejvíce viditelné, často je nosí děti a teenageři. S kovovou variantou se nejčastěji využívají barevné gumičky, těmi si rovnátka děti zdobí.
  • estetické – pro ty, co si přejí estetičtější variantu rovnátek.
  • keramické – keramické zámečky v barvě zubů jsou oblíbené u dospělých, kteří chtějí, aby rovnátka nebyla na první pohled vidět.
  • safírové – zcela průhledné zámečky jsou u dospělých pacientů nejoblíbenější. Odvíjí se od toho však i jejich cena.

Kovová fixní rovnátka

Právě tato rovnátka si představí téměř každý z nás. Je to dáno tím,  že v minulosti byla tato varianta nejrozšířenější. Kovová rovnátka se hodí pro léčbu jak dětí, tak i dospělých.

Kovová rovnátka jsou i v současnosti jedním z nejefektivnějších prostředků ortodontické léčby všech typů vad skusu. Jejich hlavní nevýhodou kovových zámečků je jejich nápadnost, proto nejsou u dospělých pacientů, kteří si potrpí na estetiku, příliš oblíbené.

Lidé se pro ně často rozhodnou, protože jsou cenově poměrně přijatelnou variantou. Nicméně je potřeba ohlídat si skryté poplatky, za úpravy a výměny, které nebývají v základní ceně zahrnuty. Často se pak celá léčba značně prodraží a nakonec se vyrovná ostatním typům léčby, které jsou ale daleko komfortnější a estetičtější. Cena rovnátek se pohybuje v rozmezí 30 000–60 000 Kč. Počítat je potřeba i s pravidelnými kontrolami u ortodontisty jednou za 3–6 týdnů.

Estetická fixní rovnátka

Rovnátka z estetických materiálů pracují na stejném principu jako kovová rovnátka, ale s tím rozdílem, že estetické zámečky jsou z materiálů v barvě zubů nebo z průhledných materiálů, které se zuby splynou. U keramických zámečků se používají ligatury (gumičky), přičemž se často vybírají bílé nebo transparentní. Je však potřeba počítat s tím, že může dojít k zabarvení (kouření, pití kávy atd.). Jejich cena se pohybuje v rozmezí 40 000–70 000 Kč. I u nich je potřeba počítat se kontrolami jednou za 3–6 týdnů.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz