Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Psí senior vyžaduje zvýšenou péči. Zvlášť v zimě se malá komplikace dokáže rychle rozvinout ve vážné onemocnění

Psí senior vyžaduje zvýšenou péči. Zvlášť v zimě se malá komplikace dokáže rychle rozvinout ve vážné onemocnění

15.2.2021 - redakce Babinet.cz

Stáří u zvířat s sebou nese zvýšené nároky na veterinární péči, čas a trpělivost majitele a vhodnou výživu. Správná péče o zvířecího seniora je totiž stejně náročná, jako péče o štěně či kotě v prvním roce jeho života.

fotografie: Pixabay

Nejvíce času a úsilí stojí majitele péče o malé štěně nebo kotě, které je třeba správně vychovat, často venčit, správně krmit, zkrátka jej vypravit do života tak, aby se z něj stal zdravý a příjemný společník. Stejné, ne-li vyšší nároky na čas a péči majitele však s sebou nese i vyšší věk zvířete, s čímž je potřeba počítat už při jeho pořízení.

„Za seniory se považují malí psi a kočky od 7 let věku, velcí psi už v pěti letech,“ říká MVDr. Sylva Havelková. „Je velmi důležité, aby majitel v případě jakýchkoli problémů navštívil veterináře co nejdříve. Zvlášť v zimě se malá komplikace dokáže rychle rozvinout ve vážné onemocnění.“

Velkým problémem je u zvířecích seniorů obezita, která prokazatelně zkracuje délku života - často vede až k cukrovce či onemocněním srdce, zatěžuje klouby a vnitřní orgány, oslabuje imunitu a je jedním z hlavních faktorů pro vznik ortopedických poruch. Pokud si majitel zvířete není jistý, zda jeho mazlíček netrpí nadváhou, měl by se poradit s veterinářem.

Kromě správného zacházení je nedílnou součástí péče o seniora hlavně kvalitní výživa, která může s mnoha problémy pomoci, či působí i preventivně. Starší psi se mohou také hůře pohybovat a neujdou velké vzdálenosti, ti velcí pak mívají ve stáří velmi často problémy s klouby. U nich je velmi důležitý přiměřený pravidelný pohyb, protože pevné osvalení je pro bolavé klouby oporou.

napsala Renáta Řeháková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip