Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Bramborové slupky nevyhazujte. Jejich využítí vás překvapí

Bramborové slupky nevyhazujte. Jejich využítí vás překvapí

11.2.2021 - redakce Babinet.cz

Slupka z brambor je plná vitamínů. Doslova plná. Je přeplněná vitamíny i minerály. Obsahují vitamíny C a B, vápník, draslík, i železo. Proto když už je loupeme, pak jedině škrabkou. Jde o to, abyste oškrábali co nejtenčí vrstvu slupky a zachovali tak důležité živiny. Mistři kuchyně to jistě zvládnou také nožem, nezajíždí příliš hluboko a zdroj vitamínů tak zůstává neporušen. Ale my, méně zdatní škrabači brambor, bychom měli zůstat u škrabky. Jinak totiž vyhazujeme jak vitamíny, tak peníze.

fotografie: freepik

Jak tedy bramborové slupky využijete?

Zdravé a chutné chipsy

Už jste zkoušeli chipsy z bramborových slupek? Ne? Zkuste! Jsou opravdu vynikající, byť to teď třeba nezní dvakrát chutně. Opak je však pravdou.

Slupky pokrájejte na drobné plátky a kousky, promíchejte s kapkou olivového oleje, okořeňte dle chuti, dejte na plech vyložený pečícím papírem a vložte do trouby. Pečte zhruba 10 minut na 200 stupňů.

Tmavší vlasy

Potřebujete překrýt šediny? Nebo chcete ztmavit stávající barvu vašich vlasů? Slupky vám k tomu snadno a rychle pomohou. Báječně fungují jako přírodní barvivo.

Slupky vařte zhruba půlhodinky ve vodě. Poté sceďte a nechte vývar chladit. Zastudena je připravený k použití. Umyjte si vlasy klasickým způsobem. Následně na suché vlasy naneste tento studený vývar. Vlasy v něm můžete namáčet, nebo budete nanášet pomocí houbičky, ale vlasy tímto vývarem můžete také oplachovat. Po několika procesech začnou vlasy viditelně tmavnout.

Popáleniny

Drobné popáleniny jsou v kuchyni na denním pořádku. Na takovou popáleninu stačí přiložit slupku od brambor. Ránu krásně zchladí a podpoří rychlé hojení. Navíc má silně antibakteriální účinky.

Pigmentové skvrny

Bramborová slupka je přírodním barvivem, které poskytuje tmavší tón, a přitom má paradoxně bělící účinky. Pigmentovou skvrnu tak dvakrát denně potírejte slupkou a za pár dní po ní zbude výrazně světlejší památka.

Bílé zuby

Bělící účinky bramborových slupek oceníte také v případě bělení zubů. Hladká strana syrové slupky rozpouští na zubech nečistoty a povlak.

Kruhy pod očima

Bělící účinky už známe. Může tak chybět zesvětlovací efekt i v případě kruhů pod očima? Přikládejte syrové slupky na kruhy pod očima tak na 15 minut a podle potřeby opakujte. Kruhy postupem času úplně mizí.

Podporují imunitu

Kdykoliv můžete, připravujte k jídlu brambory i se slupkou. Tepelnou úpravou se samozřejmě vitamíny ztrácejí, ale pořád jich dostatek pro vaši imunitu zůstane.

 

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz