Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak vrátit prádlu skutečně bílou barvu. Chemická bělidla odložte a zkuste vyzkoušené způsoby bělení prádla

Jak vrátit prádlu skutečně bílou barvu. Chemická bělidla odložte a zkuste vyzkoušené způsoby bělení prádla

10.2.2021 - redakce Babinet.cz

Bílá barva v lidech evokuje jemnost, zranitelnost, snad něžnost a vyvolává pozitivní myšlenky. Bílá barva má však jednu ohromnou nevýhodu. Dlouho bílou nezůstane. U bílého oblečení toto velké mínus platí bohužel dvojnásob. Jak mu tedy vrátit zpět běloskvoucí zašlou slávu? Jde to i u kousků, se kterými jste bělící boj dávno vzdali.

fotografie: Freepik

Dokonale bílého odstínu oblečení není nikdy dost. Jestliže časem zašedlo vaše oblíbené bílé tričko, ale nemáte to srdce se s ním rozloučit, ještě počkejte. Ukážeme si teď několik způsobů, které oblečení vybělí naprosto dokonale. A z bílé tak bude konečně znovu skutečně bílá.

Tipy, jak na bezpečné, ale účinné bělení prádla

Nyní se seznámíte s šesti odzkoušenými tipy, které vždy zaručují parádní výsledky.

  • Prostředek na mytí nádobí

Prostředky k mytí nádobí mnohdy bělí prádlo mnohem účinněji než speciální prací produkty. Stačí namočit prádlo přes noc do kbelíku s vodou, do které přimícháte malé množství prostředku na nádobí. Poté stačí prádlo klasicky vyprat.

  • Aspirin

Aspirin je naprosto nelítostný k zažloutlému prádlu. S tímto zažloutnutím si poradí úplně hravě. Většinou postačí rozpustit 6 aspirinů ve vodě a nechat ve směsi zažloutlé prádlo namáčet zhruba tři hodiny. Poté vyperte oblečení obvyklým způsobem.

  • Jedlá soda

Do 5 litrů vody přidejte 2 hrnky jedlé sody a dobře rozmíchejte. Do bělící směsi namočte prádlo a nechte sodu takto působit klidně i šest hodin. Poté hoďte prádlo do pračky a klasicky vyperte.

  • Citronová šťáva

Je li vaše prádlo zašedlé, zažloutlé, bílá barva je zašlá a vybledlá, revitalizujete ji pomocí citronové šťávy. Prádlo vhoďte do pračky a přímo k prádlu přidejte 2 hrnky citronové šťávy.

  • Ocet

U octu je postup úplně stejný, jako v případě citronové šťávy. Výsledky jsou totožné a prádlo krásně bílé.

  • 3% peroxid vodíku

Peroxid je účinný, nicméně se s ním nepokoušejte vybělit extra jemné prádlo. Při bělení peroxidem stačí do kbelíku s horkou vodou přimíchat půl hrnku a nechat prádlo namáčet zhruba hodinu. Poté prádlo prosprchujte teplým proudem vody. Až poté vyperte.

Minitip závěrem:

Tak jako v případě bílých tenisek platí, že bělení je vždy účinnější na slunci, ani u prádla tomu není jinak. Vaše bílé prádlo bude vždy zářivější a bělejší, když mu dopřejete schnutí na slunci.

 

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

DZ1
11.2.2021 04:26

Moc dobré rady.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz